Ndryshimi mes inspektimeve të "Numrat natyralë"

11 bytes added ,  13 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (robot Removing: vls:Natuurlik hetal)
Numra natyralnatyralë janë numra të plotë si 1,2,3 ... dhe për këta numra vlenë rregulla "''vjen drejtëpërdrejt pas''" ndër këta numra nuk llogaritet numri zero. Me fjalë të tjera gjithë numrat e plotplotë pozitivpozitivë ose në formulformulë duket kështu:
 
::<math>\mathbb{N} = \{\, 1, 2, 3, \ldots , n, n+1, \ldots \,\}</math>
 
Matematikanët të cilët kanë punuar në përkufizimin e numrave natyral është i njohur G. Peano ([[1858]]-[[1931]]) i cili më [[1899]] aksiomatizoi aritmetikenaritmetikën e numrave realë.
 
'''Përkufizimi i numrave natyralnatyralë në matematikë''':
 
''Numrat natyralë quhen elementet e çdo bashkësie jo të zbrazët <math>N</math> në të cilen është përcaktuar relacioni "vjen drejtëpërdrejt pas" që plotëson këto aksioma:''
Anonymous user