Dallime mes rishikimeve të "Liceu Kombëtar i Korçës"

ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
[[Kategoria:Shkolla të mesme në Shqipëri]]
[[Kategoria:Themelime në Shqipëri në 1917]]
 
 
=======================
== Profesoret franceze te Liceut te Korce ==
[[Skeda:LICEU_FRANCEZ_(_KORҪË).jpg|parapamje|285x285px|'''Ne foton lart  duket godina e re e Liceut ndertuar nga bamiresi dhe filantropi korҫar Thoma Turtulli.''']]
[[Skeda:Rreth_drejtorit_teknik_te_Liceut.png|parapamje|310x310px|Foto e vitit 1920. Rreth drejtorit teknik te Liceut,Leon Perret, nje numur i madh profesoresh te degjuar te asaj kohe: Sotir Kozmo, Loni Kristo, Petraq Pepo,Aleko Kondili.]]
Me 25 tetor 1917 u hap Liceu Kombetar i Korces. Drejtori i Liceut nga viti 1932 deri me 1938 ishte Xavier De Courville (De Kurvil)  1894-1984 Nje nder profesoret e njohur ishte Andre Bregeault (Andre Brezho),ish ambasador i Frances ne Rusi, martuar me nje spanjolle, e cila vritet gjate nje bombardimi te nje kishe ne Rusi. Nje tjeter profesor i njohur i pianos dhe i frengjishtes ishte Weincler (Venkler).
 
* [[Skeda:Xavier_de_Courville_.jpg|parapamje|412x412px|''Xavier de Courville'']] '''Xavier de Courville,''' doktor i Letrave (Paris Sorbonne, 1943),specialist në historinë e teatrit të shekullit të 18-të. - Drejtor i grupit teatror "The Little Scene" (1920-1930), themelues i Teatrit Arlequin (1930), pastaj profesor letrash në Shqipëri (1932-1939), autor i transmetimeve lirike në radio, ai rifilloi me gruaja Jacqueline Casadesus Arlequin Teatri në 1941, u bë Micropéra në vitin 1954. Docteur ès lettres (Paris Sorbonne, 1943), spécialiste d'histoire du théâtre du 18e siècle. - Directeur de la troupe théâtrale "La petite scène" (1920-1930), fondateur du Théâtre Arlequin (1930), puis professeur de lettres en Albanie (1932-1939), auteur d'émissions lyriques à la radio, il reprend avec son épouse Jacqueline Casadesus le Théâtre Arlequin en 1941, devenu Micropéra en 1954
 
* Drejtori i pare ishte Vital Gerson.
* Nje tjeter profesor ishte ish oficeri Recoing qe punonte mbi baza vullnetare.
* Ne vitin 1920 cifti Joinon ; Profesor Roland (kimi) ; L’Eglise (muzike)
* Ne vitin 1921 drejtor teknik i Liceut ishte Leon Monbouyran – profesionist,energjik,i ndershem.
* Shteti shqipetar i jep titullin “Mesues i Popullit”.
* Ne vitin 1924 sherben si drejtor teknik  per nje kohe te shkurter  Victor Coutant,ish drejtor i Liceut te Gjirokastres i cili u mbyll.Per pak kohe drejton edhe mesuesi Oddes.
* Ne vitin 1925 – 1926 drejtor teknik ishte Jules Bailly Comte – brilant,vdes papritur me 1928.
 
* Per punen e tij vetemohuese i akordohet dekorata me e late “Urdheri i Kaloresit te Skenderbeut” dhe me pas “Mesues i Popullit”
 
* Se bashku me kete drejtor kaq te afte punuan profesoret G.Limbour,M.Journe,Oddes,A.Marfort
* Pas vdekjes se tij drejtojne Liceun drejtoret Joseph Deslions dhe Leon Pereti nje nga drejtuesit me te suksesshem,se bashku me te sherbenin profesoret Andre Bregeault,Jean Bigou,Pierre Saint-Genez,Francois de Laur,M.Maraval,Celestine Daniele,Cavalier,Paul Boy sidhe mesuesit e fillores Rene Granier dhe Lucien Gavlier.
* Ne vitin 1933 vdes Leon Perreti, edhe ketij drejori i akordohet dekorata e larte “Urdheri i Kaloresit te Skenderbeut” dhe me pas “Mesues i Popullit” pas 40 viteve.
* Nderkohe vijne profesore te rinj si Robert Berjeaud,Jean Mejer e Ravignet.
* Me vone derisa pushtuesit italiane,pushuan nga puna dhe perzune nga Shqiperia profesoret franceze,Liceu u drejtua nga nje tjeter profesionist i shquar si Xavier De Courville,me ekipin e tij i perbere nga profesori i talentuar i pianos dhe gjuhes frenge Jacques Winckler(Venkler).
* Per punen e mire dhe te shkelqyer profesori dhe drejtori De Courville,ashtu si paraardhesit e tij do te dekorohej nga mbreti Zog me dekoraten“Urdheri i Kaloresit te Skenderbeut” dhe me pas “Mesues i Popullit” pas 40 viteve,ndersa mesuesve te tjere te siperpermendur ju akordua titulli “Mesues i Merituar”
* Ne vitin 1936 numeroheshin  mbi 550 liceista nga te cilet kishin marre bakaloreatin vetem 197 studente.
* Me 1939,kur Liceu u mbyll nga italianet ishin bakaloruar 256 liceista,prej te cileve 105 kishin studiuar ne France.
* Perfaqesuesi i Frances ne Shqiperi do te shprehej per kete Lice:”Kjo eshte nje vater jo vetem e mendimit te Frances,por edhe te ideve liridashese,ne krahasim me prirjet ultranacionaliste agresive te pushtuesve italiane.
 
Shenim: Ne kete shkrim u shfrytezuan materiale nga libri i pr.Uran Asllanit “Studentet Shqiptare te Frances” si dhe te dhena nga pr.Beqir Ajazi ish student i ketij Liceu (sot ne moshen 97 vjecare)
 
== Studente te njohur shqiptare te Liceut te Korces ==
[[Skeda:Xhavid_Beli.jpg|parapamje|Xhavid Beli|242x242px]][[Skeda:Adem_Beli.jpg|parapamje|174x174px|'''Adem Beli''']]
[[Skeda:Diploma-Liceu_Francez.jpg|parapamje|409x409px|Diploma e Universitetit te Tuluzes]]
=== Xhavid Beli ===
Xhavid Beli,lindi ne Korce,me 07.10.1909,ne familjen e Arif Belit,kadiut te Korces. Xhavidi ishte nder studentet e pare te ketij Liceu,madje eshte nder maturantet e pare. Per rezultate te mira u mbajt edhe per dy vite shkollore si mesues i ketij Liceu per klasat e ulta. Me bursen e shtetit shqiptar me 1928 dergohet ne France ne Akademine Bujqesore te Tuluzes,ne Fakultetin Miks te Mjekesise.
 
'''Adem Beli''',vellai me i vogel  lindi ne Korce me 03.VI.1909 pasi e mbaroi kete Lice futet ne shkollen Ushtarake te Plotesimit dhe merr graden nentoger dhe sherben si oficer i ushtrise shqiptare. Ne vitin 1935 filloi studimet me burse ushtarake ne Universitetin e Bolonjes dhe me pas studion ne Tuluze (France) per Inxhinjeri Agrare. Pas mbarimit te universitetit kthehet ne atdhe dhe  punon  ne detyra te larta shteterore. Me 31 dhjetor te vitit 1946,arrestohet per bindjet e tij nacionaliste dhe perendimore dhe denohet me pushkatim,me pas me 20 vite.Akuza – permbysje e Pushtetit Popullor  ne bashkepunim,me grupin e Deputeteve te drejtuar nga Riza Dani.
[[Skeda:Hatixhe Alizoti.jpg|parapamje|230x230px|Hatixhe Alizoti]]
[[Skeda:Pr.Weincler_dhe_Hatixhe_Alizoti_nga_e_majta_e_tij._.jpg|parapamje|286x286px|Pr.Weincler dhe Hatixhe Alizoti nga e majta e tij. ]]
=== Hatixhe Alizoti ===
Hatixhe Alizoti ka studiuar ne kete Lice. Ajo u largua nga jeta ne nje moshe fare te re. Nxenese shembullore ,me aftesi  te radha per moshen e saj, zoteronte shkelqyeshem frengjishten ,italishten etj.   
[[Skeda:Shadije Beli 1940.jpg|parapamje|Shadije Beli 1940]]
[[Skeda:Shadije_Alizoti_Beli_klasa_e_VI_(viti_1928).jpg|parapamje|288x288px|Shadije Alizoti Beli klasa e VI (viti 1928)]]
=== Shadije Alizoti Beli ===
Nje nxenese e shkelqyer, me rezultate te larta. Zoteronte disa gjuhe te huaja.
 
== Aspekte nga vizitat e personaliteteve te huaj ne Shqiperi ==
 
=== Zhysten Godar Zhysten Godar (Justin Godart) (26 Nëntor 1871-12 Dhjetor 1956) ===
Personalitet politik francez me ide përparimtare, deputet dhe ministër në qeverinë e Francës gjatë Luftës I Botërore, mik i Shqipërisë, të drejtat e së cilës i mbrojti në arenën ndërkombëtare. Vizitoi Shqipërinë disa herë e në periudha të ndryshme: së pari më 1921, pasi kishte ngritur zërin në përkrahje të të drejtave kombëtare të Shqiptarëve të marra nëpër këmbë nga Fuqitë e Mëdha fituese të Luftës I Botërore dhe nga shtetet fqinje ballkanike. Prane tij  Sybi Beli.
[[Skeda:Pamje_nga_vizita_e_senatorit_francez_Zhysten_Godard_ne_Pogradec_me_1921_.Mes_tyre_me_numur_(3)_Syhbi_Beli_.jpg|parapamje|459x459px|Zhysten Godar (Justin Godart) (26 Nëntor 1871-12 Dhjetor 1956) ]]
<br />[[Skeda:Korce.Pamje_nga_balloja_e_vitit_1938._Pjesemarres_Kryetari_Bashkise,Prefekti.Ne_rradhen_siper_i_treti_majtas_Xhavid_Beli.jpg|parapamje|351x351px|Korce. Pamje nga balloja e vitit 1938. Pjesemarres Kryetari Bashkise,Prefekti.Ne rradhen siper i treti majtas Xhavid Beli]]
[[Skeda:Korce,Pogradec.Nga_vizita_e_perfaqesueseve_te_Fuqive_te_Medha,_per_ceshtjen_e_kufijve,viti_1922..jpg|parapamje|315x315px|Korce,Pogradec.Nga vizita e perfaqesueseve te Fuqive te Medha,ceshtjen e kufijve,viti 1922. Mes tyre Sybi Beli (i pari djathtas ne rradhen siper) ]]
[[Skeda:Lidhja_e_Kombeve_dërgoi_një_komision_të_përfaqësuesve_nga_fuqitë_e_ndryshme_në_rajon..jpg|parapamje|407x407px|Lidhja e Kombeve dërgoi një komision të përfaqësuesve nga fuqitë e ndryshme në rajon. Në nëntor 1921, Lidhja vendosi që kufijtë e Shqipërisë duhet të jenë të njëjta si ato qe kishin qenë në vitin 1913, me tre ndryshime të vogla që favorizonin Jugosllavinë. ]]