Ndryshimi mes inspektimeve të "Xhumanxhi"

5.570 bytes added ,  1 vit më parë
SHUMË GJËRA
(përmirësime teknike, zëvendësova: Dhjetor → dhjetor duke përdorur AWB)
(SHUMË GJËRA)
|GO=[[Anglisht]]
|SD=[[Columbia TriStar Pictures]]
|GENRE=KomedieKomedi, AktionAksion, FantasiFantazi
|FRKV=[[15 dhjetor]] [[1995]]
|MOSH=12
== Përmbajtja ==
 
Në vitin 1869, pranë Brantford, New Hampshire, dy djem groposin një lojë druri. Një shekull më vonë, Alan Parrish shpëton një grup djemëve dhe tërheqet në një kompani këpucësh të babait të tij, Sam. Ai takon Carl Bentley, një punonjës, i cili zbulon një prototip të ri të këpucëve që ai bëri vetë. Alan gabon dhe këpucën dhe dëmton me një makinë, por Carl merr përgjegjësinë dhe humbet punën e tij. Pasi u sulmua nga disa djem, të cilët gjithashtu vjedhin biçikletën e tij, Alan ndjek zërin e daulleve fisnore në një vend ndërtimi. Ai gjen valixhe druri që përmban një lojë bordi të quajtur Jumanji dhe e sjell atë në shtëpi.
Në vitin 1869 dy vëllezër, Benjamin dhe Caleb, shkonjnë në pyll. Ata gërmojnë një gropë dhe në të fusin një kuti. Benjamin pyet se ç'd ndodhte sikur dikush ta gjente kutinë. Caleb ia kthen: "Zoti pastë mëshirë për shpirtin e tij!". Njëqind vite më vonë, një 12-vjeçar i quajtur Alan Parrish gjen një lojë druri në punën e të atit, e cila quhej Xhumanxhi.
 
Në shtëpi, pas një diskutimi me Samin për të marrë pjesë në një shkollë me konvikt, Alan planifikon të ikë. Sarah Whittle, shoqja e tij, arrin të kthejë biçikletën e tij, dhe Alan tregon Jumanjin e saj dhe e fton atë për të luajtur. Me çdo rrotullim zareje, pjesa e lojës lëviz vetvetiu dhe një mesazh i fshehtë që përshkruan rezultatin e rrokullisjes shfaqet në topin kristal në qendër të bordit. Sarah lexon mesazhin e parë në tabelë dhe dëgjon një tingull të tmerrshëm. Alan pastaj pa qëllim rrotullon zaren pasi u befasua nga ora e zymtë; një mesazh i thotë atij të presë në një xhungël derisa dikush të rrokullisë zaret dhe të qëllojë një pesë ose tetë, dhe ai është thithur në lojë. Më pas, një tufë e shkopinjve shfaqet dhe e ndjek Sarën nga rezidenca.
Po atë natë, Alan dhe një shoqe e tij që quhej Sarah Whittle luajnë lojën e Xhumanxhit. Udhëzimet lexojnë: "Xhumanxhi. Një lojë për ata që kërkojnë që të jetojnë jetën e tyre pas.
 
Njëzet e gjashtë vjet më vonë, Judy dhe Peter Shepherd hynë në pallatin vakant Parrish me tezen e tyre Nora, pasi prindërit e tyre vdiqën në një aksident në një udhëtim ski në Kanada dimrin e mëparshëm. Ditën tjetër, Judy dhe Peter gjejnë Jumanji në papafingo dhe fillojnë të luajnë atë. Rrotullimet e zareve e tyre thërrasin mushkonja të mëdha dhe një tufë majmunësh. Rregullat e lojës përcaktojnë se gjithçka do të restaurohet kur loja përfundon, kështu që ata vazhdojnë të luajnë. Rrotullimi tjetër i Peterit lëshon një luan dhe një Alan të rritur. Ndërsa Alan bën rrugën e tij, ai takon Carl, i cili tani është duke punuar si një oficer policie. Alan, Judy dhe Peter shkojnë në fabrikën e braktisur tani ku një njeri i pastrehë i thotë Alanit se Sam e braktisi biznesin për të kërkuar Alanin pas zhdukjes së tij, deri në vdekjen e tij vetëm katër vjet më parë. Përfundimisht fabrika u mbyll dhe shkaktoi rënien ekonomike të Brantford.
 
Duke e kuptuar se ata kanë nevojë për Sarën për ta përfunduar lojën, të tre e gjejnë Sarën, tani duke vuajtur trauma mendore nga zhdukja e Jumanji-t dhe Alanit dhe për ta bindur atë të bashkohet me ta. Veprimi i parë i Sarah lëshon vreshta mishngrënëse në rritje të shpejtë dhe lëvizja e ardhshme e Alanit liron një gjahtar të madh të quajtur Van Pelt, të cilin Alan e takoi për herë të parë në xhungël. Rrotullimi i ardhshëm thërret një tufë të kafshëve të ndryshme, duke shkaktuar një rrëmujë, dhe një pelikan vjedh lojën. Peteri e merr atë, por Alan është arrestuar nga Carl. Kur kthehen në qytet, rrëmujët shkaktojnë kërdi dhe Van Pelt vjedh lojën. Peteri, Sarah dhe Judy e ndoqën Van Peltin në një dyqan, ku vendosën kurthe për ta nënshtruar atë dhe për të rimarrë lojën, ndërsa Alan, i cili pas zbulimit të identitetit të tij ndaj Carl, është liruar. Kur të katër kthehen në rezidencë, ajo tani është kapërcyer plotësisht nga kafshë të egra në xhungël. Ata lëshojnë një fatkeqësi pas tjetrit, derisa arrin Van Pelt dhe kur Alan hedh zaret, ai fiton lojën që shkakton gjithçka që ndodhi si rezultat i lojës që do të anullohej.
 
Alan dhe Sarah kthehen në 1969 si fëmijë, por kanë kujtime për ngjarjet që kanë ndodhur. Alan pajtohet me babain e tij dhe pranon se ishte përgjegjës për këpucën që dëmtoi makinën e fabrikës. Carl është punësuar përsëri, dhe Sam i thotë djalit të tij se ai nuk duhet të marrë pjesë në konvikt dhe në fund pranon Alan si kush është ai. Alan dhe Sara hedhin Jumanji në një lumë.
 
Në një vit tjetër, Alan dhe Sarah janë të martuar dhe presin fëmijën e tyre të parë. Prindërit e Alanit janë ende të gjallë dhe me sukses udhëheqin biznesin familjar. Ai dhe Sara takojnë Judy, Peter, dhe prindërit e tyre Jim dhe Martha për herë të parë. Alan i ofron Jimit një punë dhe i bind ata që të anulojnë udhëtimin e tyre të ardhshëm të skive, duke shmangur vdekjen e tyre.
 
Shumë vjet më vonë në një plazh në Francë, dy vajza të reja dëgjojnë daullett duke ecur, pasi Jumanji qëndron pjesërisht i varrosur në rërë.
[[Kategoria:Filma]]
[[Kategoria:Filma bazuar në libër]]
[[Kategoria:Filma 1995]]
[[Kategoria:Filma amerikanë]]
Kjo aventurë vazhdon te <nowiki>''</nowiki>JUMANJI : WELCOME TO JUNGLE<nowiki>''</nowiki> (shqip: <nowiki>''</nowiki>XHUMANXHI : MIRËSEVINI NË XHUNGËL<nowiki>''</nowiki>).
 
== Rolet ==
 
* Robin Williams si Alan Parrish, një burrë i bllokuar në Jumanji për 26 vjet Kirsten Dunst si Judy Shepherd, motra e madhe e Peterit David Alan Grier si Carl Bentley, një punonjës në fabrikën e këpucëve të Samit dhe miku i vjetër i Alanit, i cili më vonë bëhet polic Adam Hann-Byrd si Alani i ri Bonnie Hunt si Sarah Whittle, mike e Alanit e traumatizuar nga Jumanji dhe e shkatërruar nga zhdukja e Alanit Jonathan Hyde si Van Pelt, një gjuetar i madh i gjuetisë nga Jumanji i cili është i vdekur e i vendosur për të gjuajtur Alanin dhe lojtarë të tjerë për t'i parandaluar ata nga fitimi i lojës Hyde gjithashtu portretizon Samuel Parrish, babain e Alanit Bebe Neuwirth si Nora Shepherd, dhe halla e Judy dhe Peterit Bradley Pierce si Peter Shepherd, vëllai më i vogël i Judy James Handy si Exterminator Patricia Clarkson si Carol-Anne Parrish, nëna e Alanit Laura Bell Bundy si Sarah e re Malcolm Stewart si James Shephard, dhe babai i Judy dhe Peterit Annabel Kershaw si Martha Shepherd, nëna e Judy dhe Peterit Gary Joseph Thorup si Billy Jessup, ngacmuesi i Alanit Frank Welker ka bërë efekte speciale të zërit.
 
<br />
 
== Data e lëshimit ==
{{film-cung}}
''Jumanji'' është lëshuar në teatre më 15 Dhjetor, 1995.
2

edits