Dallime mes rishikimeve të "Xhumanxhi"

8 bytes added ,  3 vjet më parë
v
vNo edit summary
== Përmbajtja ==
 
Në vitin 1869, pranë [[Brantford]], [[New Hampshire]], dy djem groposin një lojë druri. Një shekull më vonë, Alan Parrish shpëton një grup djemëve dhe tërheqet në një kompani këpucësh të babait të tij, Sam. Ai takon Carl Bentley, një punonjës, i cili zbulon një prototip të ri të këpucëve që ai bëri vetë. Alan gabon dhe këpucën dhe dëmton me një makinë, por Carl merr përgjegjësinë dhe humbet punën e tij. Pasi u sulmua nga disa djem, të cilët gjithashtu vjedhin biçikletën e tij, Alan ndjek zërin e daulleve fisnore në një vend ndërtimi. Ai gjen valixhe druri që përmban një lojë bordi të quajtur Jumanji dhe e sjell atë në shtëpi.
 
Në shtëpi, pas një diskutimi me Samin për të marrë pjesë në një shkollë me konvikt, Alan planifikon të ikë. Sarah Whittle, shoqja e tij, arrin të kthejë biçikletën e tij, dhe Alan tregon Jumanjin e saj dhe e fton atë për të luajtur. Me çdo rrotullim zareje, pjesa e lojës lëviz vetvetiu dhe një mesazh i fshehtë që përshkruan rezultatin e rrokullisjes shfaqet në topin kristal në qendër të bordit. Sarah lexon mesazhin e parë në tabelë dhe dëgjon një tingull të tmerrshëm. Alan pastaj pa qëllim rrotullon zaren pasi u befasua nga ora e zymtë; një mesazh i thotë atij të presë në një xhungël derisa dikush të rrokullisë zaret dhe të qëllojë një pesë ose tetë, dhe ai është thithur në lojë. Më pas, një tufë e shkopinjve shfaqet dhe e ndjek Sarën nga rezidenca.