Ndryshimi mes inspektimeve të "Rruga e Qumështit"

v
U kthyen ndryshimet e 79.106.126.146 (diskutimet) në versionin e fundit nga XXBlackburnXx.
v (U kthyen ndryshimet e 79.106.126.146 (diskutimet) në versionin e fundit nga XXBlackburnXx.)
{{Infobox
{{InfoboxáģģĞĞ
|title=Galaktika Rruga e Qumështit
|image= [[Skeda:ESO-VLT-Laser-phot-33a-07.jpg|300px]]
|below= Shiko edhe: [[Galaktika]]
}}
'''RruRruga e Qumështit''' është [[galaktika]] që përmban [[Sistemi Diellor|sistemin tonë Diellor]].<ref>Collins Elementary English Dictionary&nbsp;– Complete and Unabridged 1991-2003 - Milky Way / The American Heritage Science Dictionary 2005 - Milky Way [http://www.thefreedictionary.com/Milky+Way noted at thefreedictionary.com]</ref>{{Ref label|a|a|none}} Ky emër rrjedh nga pamja e galaktikës prej Tokës në formën e një vije të hollë që shkëlqen dhe që ka një aspekt "qumështor". Termi "Rruga e Qumështit" është një përkthim nga [[Gjuha latine|latinishtja]] ''via lactea.''<ref>Harper, Douglas. "[[galaktika]]". [[Fjalori i Etimologjisë Online|''Fjalori i Etimologjisë Online'']]. </ref> Nga Toka, Rruga e Qumështit duket si tufë drite sepse struktura e saj në formë disku shihet nga mbrenda. [[Galileo Galilei]] ishte i pari që pa yjet të veçuar e jo si një tufë drite me teleskopin e tij në vitin 1610. Deri në kohët e hershme të vitit 1920, shumica e astronomëve mendonin se Rruga e Qumështit i përmbante të gjitha yjet e [[Gjithësia|universit]].<ref>[http://www.space.com/19915-milky-way-galaxy.html Galaksia e Rrugës së Qumshtit: Fakte për shtëpinë tonë galaktike"]. Space.com</ref> Pas [[Debati i madh (astronomi)|debatit të madh]] të vitin 1920 në mes [[Harlow Shapley]] dhe [[Heber Curtis]],<ref>Shapley, H.; Curtis, H. D. (1921). "The Scale of the Universe". ''Bulletin of the National Research Council''. '''2''': 171–217. [[Bibkodi]]:[[bibcode:1921BuNRC...2..171S|1921BuNRC...2..171S]].</ref> vëzhgimet nga [[Edwin Hubble]] treguan se Rruga e Qumështit është vetëm një nga galaksitë e shumta të gjithësisë. Rruga e Qumështit ka formën e një spiraleje me një diametër prej rreth 100,000 [[Vit drite|vite dritë]] deri 120,000 vite dritë<ref name="ask-astro"/> dhe përmban rreth 400-600 miliard [[ylli|yje]].<ref name="ask-astro">{{cite web
| last1=Christian
| first1=Eric
101

edits