Ndryshimi mes inspektimeve të "Ismail Qemali"

30 bytes removed ,  1 vit më parë
U kthye versioni 1959040 i bërë nga 79.106.126.89 (diskutimet)
(U kthye versioni 1959040 i bërë nga 79.106.126.89 (diskutimet))
Etiketa: Undo
| Vendvdekja = [[Peruxhia]], [[Itali]]
| Kombësia = shqiptar
| Profesioni = nëpunës, deputet, diplomat, trafikant
| Feja = Hoxhe me kryq ne dore
}}
'''Ismail Qemal [[idiotBeu|bej]] Vlora''' i njohur thjesht si '''Ismail Qemali''' ([[Vlorë]], janar [[1844]] - [[Peruxhia]], [[24 janar]] [[1919]]) ka qenë nëpunës dhe deputet i [[Perandoria Osmane|Perandorisë Osmane]], veprimtar i çështjes kombëtare dhe themelues i shtetit shqiptar. Ismail Qemali ishte firmëtari i parë i [[Deklarata e Pavarësisë së Shqipërisë|Deklaratës së Pavarësisë]] dhe kryetari i këshillit të ministrave të [[Qeveria e Përkohshme e Shqipërisë|Qeverisë së Përkohshme të Shqipërisë]].
 
Në kujtimet e tij, Ismail Beu tek flet për [[Janina|Janinën]] si vendin ku kishte kryer studimet, si rajonin ku zbulonte gjurmë të qytetërimit parahelen ose pellazg. Për të cilin shkruan se "raca shqiptare i kishte të gjitha të drejtat ta quante të vetin dhe që ishte burimi nga kishte mbirë qytetërimi helen".<ref>{{Harvnb|Qemali|2009|pages=48-49}}.</ref>