Ndryshimi mes inspektimeve të "Ali pashë Tepelena"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (U kthye versioni 1957899 i bërë nga 185.89.157.230 (diskutimet))
Etiketa: Undo
v
| Emblema_përshkrim =
}}
'''Ali pashë Tepelena''' i njohur edhe si '''Ali pashë Janina''', '''Ali pashë Tepelenjoti''' ose '''Ali Pasha''' ([[1741]]<ref name=":0">{{Cite book|title=Shqipëria dhe shqiptarët: Materiali nxjerrë nga "Diksionieri historik e gjeografik"|last=Frashëri|first=Sami|authorlink=Sami Frashëri|publisher=Dajti 2000|year=2002|isbn=9789992772027|location=Tiranë|pages=232-237|trans_title=Kamûs-ül Â'lâm|translator=Zyber Hasan Bakiu}}</ref> ose [[1743]]<ref name="Vlora56">{{cite book|title=Kontribute në historinë e sundimit turk në Shqipëri: një Skicë Historike v. I ([[Gjuha gjermane|gjerm]]. Beiträge zur Geschichte der Türkenherrschaft in Albanien: eine historische Skizze)|author=Vlora|first=Eqrem bej|authorlink=Eqrem bej Vlora|last2=Von Godin|first2=Marie Amelie von Godin|publisher=Shtëpia Botuese "55"|year=2010|origyear=1956|isbn=978-99943-56-83-6|location=Tiranë|pages=295-296|ref=harvnb}}</ref> - [[24 janar]] [[1822]]) qe një sundimtar i fuqishëm feudal i [[Perandoria Osmane|Perandorisë Osmane]] me tendenca autonomiste që shndërroi Ejaletin e Janinës në [[Pashallëku i Janinës|pashallëk]].
 
==Prejardhja==