Dallime mes rishikimeve të "Gjergj Topia"

822 bytes added ,  4 vjet më parë
+
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
(+)
(+)
'''Gjergj Topia''' (? - 26 tetor 1392) ka qenë një fisnik [[Shqiptarët#Etimologjia|arbër]] nga familja e [[Topiajt|Topiajve]]. Pasoi të atin, [[Karl Topia|Karl Topinë]] si zot i [[Principata e Topiajve|Durrësit]] prej 1388 deri më 1392, të cilin ia dha pak para vdekjes së vet [[Republika e Venedikut|Republikës së Venedikut]].<ref name=":0">{{Cite journal|last=Bartl|first=Peter|date=1981|title=Thopia, Karl|url=https://www.biolex.ios-regensburg.de/BioLexViewview.php?ID=1777|journal=Biographisches Lexikon zur Geschichte Südosteuropas|volume=4|pages=311-312|via=}}</ref>
 
== Biografia ==
U lind nga martesa e Karl Topisë dhe Vojsavës së Balshës I, [[Balshajt|familje]] që zotëronin [[Zeta|Zetën]].<ref name=":0" /> Me vdekjen e të atit, zuri vendin e tij dhe pasi kaloi me Patriarkun, filloi t'i përndjekë katolikët, gjë që shtyu Papën ta shkishërojë si ''filius iniquitatis''. Papa më pas nxiti Balshajt që të ndërmerrnin veprime të armatosura kundër Gjergj Topisë, duke i shkëputur kështu një pjesë të zotërimeve.<ref name=":022">{{Cite book|title=[[Ndihmesë për historinë e sundimit turk në Shqipëri : skicë historike|Ndihmesë për historinë e sundimit turk në Shqipëri v. I]]|last=Vlora|first=Eqrem bej|authorlink=Eqrem bej Vlora|last2=Von Godin|first2=Amelie|publisher=55|year=2010|origyear=1955-56|isbn=978-99943-56-83-6|location=Tiranë|pages=57}}</ref>
 
== Referencat ==
3.800

edits