Dallime mes rishikimeve të "Drama"

982 bytes added ,  3 vjet më parë
 
== Burimi i të dhënave ==
<references/> '''Nuk ka mundesi qe te egzistoj nje zhaner i llojin tragjedi-komedi. Ju mesiguri deshioroni te thuani se ne komedi ka tragjedi, gjithashtu ne tragjedi ka komedi por kjo nuk do te thot qe ka tragjedi-komedi qe egziston si zhaner i bashkdyzuar ne vete. Kete e kam degjuar vetem ne Fakultetin e Prishtines prej ketyre profesorve qe emrat e te cilve i ke shenuar me lart bile dy prej tyre kan qene dekane te keti fakulteti me sa di une. Por keta profesoret jan vetem profesor ne keto, edhe ne ato rastit, te bazuar ne kushtet qe Fakulteti i Prishjtines ka operuar, me informata qe kan pasur nga ish-Jugoslavia. Ju lutem me adresoni ne nje univewrsitet tjeter qe e meson tragjedi komedin si zhaner. Ne poetiken e Aristotelit, i cili e ka sjell strukturen e drames te cilen edhe ne sot e perdorim, nuk flitet per tragjedi-komedin si zhaner i veqant. Nje zhaner i tret qe kishte mundur te jet i perfolur ne poetiken e Aroistotelit eshte Epica ( ngjarje e rendesishme kohore apo historike qe ka per baze moralin dhe atributin heroik ne vetvete). KJO NUK ISHTE NJE SHTES PER DRAMEN POR ESHTE VREJTJE E PEDAGOGJIS SE UNIVERZITETIT TE PRISHTINES QE VAZHDOJN TI DISORJENTOJN STUDENTET NE FAKULTETIT TE ARTEVE NE REPOBLIKEN E KOSOVES.
<references/> si ka mundesi me egzistu tragjedi-komedi kur ka komedi ne tragjedi dhe gjithashtu ka tragjedi ne komedi. Tragjedi -komedoi nuk egziston si zhaner i bashkdyzuara. Kjo mesohet veten ne fakultetin e prishjtines por nuk do te thot qe eshte e vertet.
[[Kategoria:Letërsi]]'''
 
[[Kategoria:Letërsi]]
Anonymous user