Dallime mes rishikimeve të "Harri Holkeri"

6 bytes removed ,  3 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
vNo edit summary
vNo edit summary
[[Skeda:Holkeri2.jpg|left]]
{{UNMIK}}
'''Harri Holkeri''' i lindur në vitin [[1937]] në [[Oripää]], [[Finlanda|Finlandë]] është një politikan finlandez që ka pasur postet: Kryeministër i Finlandës 1987-1991 dhe [[PSSP|kryeadministrator i Kosovës]] (PSSP), emëruar nga sekretari gjeneral i [[OKB|OKB-së]] [[Kofi Annan]], periudha: 2003- maj 2004.<ref>{{cito web | title=Harri Holkeri on kuollut | work=[[MTV3]] | url=http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/2011/08/1370691/harri-holkeri-on-kuollut | date=2011-08-07 |accessdate=2011-08-07 | language=Finlandafi}}</ref><ref>{{cite web |url=http://www.valtioneuvosto.fi/hakemisto/ministerikortisto/ministeritiedot.asp?nro=459 |title=Ministerikortisto |publisher=Valtioneuvosto}}</ref><ref name="mitä missä milloin">"What Where When – Citizen's Yearbook"/Mitä Missä Milloin – Kansalaisen vuosikirja, editions 1971, 1972, 1973, 1976, 1977, 1979, 1980; Otava Publications Ltd., Helsinki, [[Finlanda|Finlandë]])</ref>
 
Dha dorëheqje si kryeadministrator i Kosovës në maj 2004. Këtë ai e arsyetoi me gjendjen e tij shëndetësore, edhe pse besohet që kritikat që UNMIK-u mori pas trazirave të marsit 2004 ishin shkaku kryesor i dorëheqjes së tij.