Dallime mes rishikimeve të "Josif Minga"

1 byte removed ,  3 vjet më parë
v
Daten e lindjes
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
v (→‎top: ketegorizim si i gjallë using AWB)
v (Daten e lindjes)
'''Josif Minga''' është një kompozitor shqiptar.
 
Josif Minga ka lindur në [[Korçë]] më 1413 qershorprill 1954 1953. Mbaroi shkollën e mesme të përgjithshme, duke shfaqur njëkohësisht prirje për muzikën. Kontaktet e para ishin nëpërmjet instrumentit të fizarmonikës dhe më pas me krijimtarinë muzikore. Më 1976 mbaron Institutin e Lartë të Arteve në degët teori dhe kompozicion me prof. [[Çesk Zadeja]]. Më pas, për 13 vjet punon si pedagog në shkollën e mesme artistike “Tefta Tashko Koço” në Korçë, duke dhënë mësim në lëndët harmoni, orkestracion e solfezh.
 
Në vitet 1987 –1993 punon si kompozitor në profesion të lirë.