Dallime mes rishikimeve të "Drama"

33 bytes added ,  4 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
{{ky artikull|Ky artikull meret me Dramën në artë për shprehje të ngjajshme shiko [[Drama (kthjellim)|këtu]]}}gğfririririririurujjfjjgjfjgjgjjgj''Drama''', ose '''Dramaturgjia''', është fjalë nga [[gjuha greke]] ''dráma (δράμα)'' që do të thotë '''"veprim"''' e cila pos [[Epika|epikës]] dhe [[Lirika|lirikës]] është shtylla e tretë e letërsisë, veprat dramatike njihen edhe si drama. Drama është [[Teatri|teatër]] i shprehur me fjalë.
'''Drama''', ose '''Dramaturgjia''', është fjalë nga [[gjuha greke]] ''dráma (δράμα)'' që do të thotë '''"veprim"''' e cila pos [[Epika|epikës]] dhe [[Lirika|lirikës]] është shtylla e tretë e letërsisë, veprat dramatike njihen edhe si drama. Drama është [[Teatri|teatër]] i shprehur me fjalë.
Me termin e përgjithshëm ''Drama'' nënkuptojmë atë krijimtari letrare që shkruhet për tu shfaqur në teatër.Për këtë arsye autorët i përfillon rregullat e saj të ngurta , pa zbatimin e së cilave ajo nuk mund të jetë e suksesshme në skenë.
Drama është një nga gjinitë kryesore të letërsisë artistike.Tekstet e shkruara për teatër i quajmë dramë. Ashtu si përralla, tregimi, [[romani]] edhe drama ka një ngjarje kryesore.
Anonymous user