Ndryshimi mes inspektimeve të "HIV"

296 bytes added ,  1 vit më parë
v
U kthyen ndryshimet e 217.73.131.137 (diskutimet) në versionin e fundit nga 1l2l3k.
v (U kthyen ndryshimet e 217.73.131.137 (diskutimet) në versionin e fundit nga 1l2l3k.)
Etiketa: Rollback
AIDS-(Acquired Immune Deficency Syndrome), Sindroma e fituar e mungesës së [[imuniteti]]t – është gjendja që pason kur trupi është i infektuar me virusin HIV kalon nga faza e mbartësit të virusit në fazën e sëmundjes.
 
== Transmetimi ==
==Virusi TransmnjeHIV mutnuk imund të depërtojë nëpërmjet lëkurës së padëmtuar dhe as nëpërmjet mbrojtjes që ofron një prezervativ. Ai nuk mund të jetojë gjatë jashtë trupit të njeriut. madhrusiVirusi nuk mund të transmetohet nëpërmjet kontakteve të tilla si puthja, shtrëngimi i [[Dora|duarve]], prekja e ndenjëses së banjës dhe përdorimi i lugëve, pirunëve dhe thikave të njëjta me personat e infektuar. Ai nuk transmetohet nëpërmjet pickimit të insektbig dickNjë mënyrë është '''nëpërmjet marrëdhënieve seksuale të pambrojtura'''==insekteve.
 
Ka tri mënyra kryesore të transmetimit të virusit nga një person në një tjetër.
* Mënyra e dytë është ajo e '''kali'.dick.th. nëpërmjet [[transfuzioni të gjakut|transfuzionit të gjakut]] ose përdorimit të ageve të shiringave tek më shumë se një person. Zakonisht preken persona që bëjnë transfuzion [[gjaku]] nëse bëjnë një operacion dhe persona të cilët bëjnë praktikimin e [[Drogat|drogës]] me të njëjtën shiringë midis my big balls
 
* Një mënyrë është '''nëpërmjet marrëdhënieve seksuale të pambrojtura'''
* Mënyra e dytë është ajo e '''kalikalimit të virusit direkt në gjak'''. D.dickm.th. nëpërmjet [[transfuzioni të gjakut|transfuzionit të gjakut]] ose përdorimit të ageve të shiringave tek më shumë se një person. Zakonisht preken persona që bëjnë transfuzion [[gjaku]] nëse bëjnë një operacion dhe persona të cilët bëjnë praktikimin e [[Drogat|drogës]] me të njëjtën shiringë midis my big ballstyre.
* Mënyra e tretë është '''kalimi i virusit nga nëna tek fëmija'''. Gratë që janë të infektuara me këtë virus ia kalojnë atë fëmijëve të tyre të ardhshëm gjatë barrës ose nëpërmjet qumështit të gjirit. Kur virusi HIV hyn në [[Trupi i njeriut|trupin]] e një personi, ai cilësohet si HIV pozitiv. [[Njeriu]] mund të jetë HIV pozitiv pa e ditur se është i tillë.