Dallime mes rishikimeve të "Drama"

1.095 bytes removed ,  4 vjet më parë
Refuzoi 8 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 76.169.75.9, 80.91.118.152 dhe Iluvatar) dhe riktheu rishikimin 1842326 nga Flladitja
[redaktim i pashqyrtuar][Redaktim i kontrolluar]
v (U kthyen ndryshimet e 80.91.118.152 (diskutimet) në versionin e fundit nga 76.169.75.9.)
(Refuzoi 8 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 76.169.75.9, 80.91.118.152 dhe Iluvatar) dhe riktheu rishikimin 1842326 nga Flladitja)
Drama Klasike kishte një ndërtim të ngurtë , mbështetur në rregulla të forta , prandaj kompozicioni i saj kalonte domsdo nëpër klto faza : Ekspozicioni , Thurja , Pika Kulmore , Peripecia dhe Zgjidhja.Një vepër dramatike zakonisht ndahet në pjesë më të vogla që quhen ''Akte'', prandaj kemi dramë me pesë akte , tri akte , me një akt ... , ndërkaq njësi edhe më e vogël është ''Skena'' , e cila shënon çdo hyrje e dalje të aktorëve në skenë.Meqë çdo dramë ngrihet mbi një konflikt , ai e bën edhe gjuhën e dramës specifike , më dinamike , më emocionale , jo të zakonshme.Vetëm Drama moderne arrit ta sillte në skenë njeriun , jetën dhe gjuhën e rëndomtë
 
Tek ne shikimi i teledramave ka humbur për nga interesi, ndërsa ndëgjimi i radiodramave për dashamirët e saj ka mbetur në të njëjtin nivel si më parë. Emitues i rregull i tyre<ref>Sipas Hipi Zhdripit së paku nga 1983-84</ref> që nga kohërat e themelimit të radiostacionit të Prishtinës ishte vetë ky radiostacion si dhe disa radiostacione lokale (Radio Gjakova). Tani duket që traditën e emitimit të tyre e ka përvetësuar Radio Kosova Live e cila vazhdon te na informoj me kotsirat e kohes se c'ka ndodhin neper bote edhe perse degjusoit tane nuk i degjojn. Nga e gjoithe kjo rrjedhin si rezultat qe neve ende bejm teatro te Cehovit e cila emitohet ne problemin e televizioneve bashkohore qe presentojn komedij televizive sikur Familja Moderne, C'a Ka shpija dhe O sa mire nga nje grup te roinjesh qe jan te angazhuar apo te edukuar nga nje gjenerat e kaluar pedagogesh te univerzitetit te Prishtines, qe si i ketij fakulteti nuk kan poarasysh se cka bejne dhe se cka jan duke e riedukuar gjeneraten me nje tragjedi-komedi te thate qe nuk ka vlere artistike. Rezultat kan sjell nje elite ne heshtje duke shpresuar qe nje dit e gjith kjo do te marr fund me ardhjen e nje Artisi i mirefillt nga ndonje planet tjeter qe ta shpetoj artin ne repuibliken e Kosoves duke sjellur nje revulucjon ne kete fushe. Por kjo nuk do te ndodh ne te kaluaren e afert por ne ate te larget kur te gjith keta pedagoge dhe studentet e tyre do te vdesin nga tragjedia e kan krijuar vet. Duke u pasqyruar si nje tragjedi-komedi qe do te ju duket audiences se gjere si nje komedi e fundit e struktures komunisto-juguslave.
{{art-cung}}
 
== Burimi i të dhënave ==
<references/>
 
[[Kategoria:Letërsi]]