Dallime mes rishikimeve të "Napoli"

2 bytes added ,  2 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(U kthye versioni 1944597 i bërë nga 95.247.218.172 (diskutimet))
Etiketa: Undo
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
|autotekst=
}}
'''Napoli''' (në dialektin [[Arbërisht (Itali)|arbërisht]] të shqipes: '''Napulë'''), është një qytet italian[[italia]]n, kryeqytet i [[Provinca e Napolit|Provincës së Napolit]] dhe rajonit [[Kampania]].
 
Napoli ndodhet në një pozitë pothuajse qendrore në gjirin e Napolit, midis Vezuvit dhe fushës vullkanike të Campi Flegrei. Ai është qyteti i tretë italian për nga popullsia pas [[Roma|Romës]] dhe [[Milano]]s, si dhe zemra e një nga zonave metropolitane më të populluara në Europë, dhe i katërti në prodhimin e përgjithshëm ekonomik të vendit, pas [[Torino]]s.