Dallime mes rishikimeve të "Napoli"

2 bytes removed ,  2 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
|Stema_gjerësia =
|Pamje = MontageofNaples.jpg
 
<!--Administrimi territorial-->
|Rajoni =[[Kampania]]
|Popullsia = <small> (2013) </small> 957 482
|Dendësia = 8 164,77
 
<!-- Të dhëna-->
|Shenjti mbrojtës = Shën Xhenaro
|autotekst=
}}
'''Napoli''' (në dialektin [[Arbërisht (Itali)|arbërisht]] të shqipes: ''Napulë''), është një qytet [[italiaItalia]]n, kryeqytet i [[Provinca e Napolit|Provincës së Napolit]] dhe rajonit [[Kampania]].
 
Napoli ndodhet në një pozitë pothuajse qendrore në gjirin e Napolit, midis Vezuvit dhe fushës vullkanike të Campi Flegrei. Ai është qyteti i tretë italian për nga popullsia pas [[Roma|Romës]] dhe [[Milano]]s, si dhe zemra e një nga zonave metropolitane më të populluara në Europë, dhe i katërti në prodhimin e përgjithshëm ekonomik të vendit, pas [[Torino]]s.