Ndryshimi mes inspektimeve të "Planeti xhuxh"

693 bytes removed ,  1 vit më parë
v
U kthyen ndryshimet e 78.250.236.111 (diskutimet) në versionin e fundit nga 1l2l3k.
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
v (U kthyen ndryshimet e 78.250.236.111 (diskutimet) në versionin e fundit nga 1l2l3k.)
Etiketa: Rollback
{{pp}}
'''Planetët xhuxhë''' janë [[Ceres|Cerusi]] dhe [[Plutoni (planet)|Plutoni]].
 
==Referenca==
Një planet xhuxh është një objekt në masë planetare që nuk është as një planet i vërtetë, as një satelit natyral. Pra, ai është në orbitën e drejtpërdrejtë të yllit dhe është mjaftueshëm masiv për gravitetin e tij për ta ngjeshur atë në një formë hidrostatike të baraspeshuar (zakonisht sferoide), por nuk e ka pastruar lagjen e materialeve të tjera rreth orbitës së saj.
{{reflist}}
Termi "xhuxh" per planetet u miratua në vitin 2006 si pjesë e një kategorizimi tre-palësh të trupave që orbitonin Diellin , të shkaktuar nga një rritje në zbulimet e objekteve më larg nga Dielli se Neptuni që rivalizonte Plutonin në madhësi dhe përfundimisht nxiti nga zbulimi i një objekti edhe më masiv, Eris. Përjashtimi i planetit xhuxh nga listat e planeve nga NJAB ka qenë e lavdëruar dhe e kritikuar.
 
[[Kategoria:Astronomi]]