Dallime mes rishikimeve të "Kampionati Botëror i Formula Një 2011"

ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
vNo edit summary
No edit summary
}}
'''Kampionati Botëror i Formula Një 2016''' ishte një kampionat garash për makinat e [[Formula Një]] dhe edicioni i 62të i [[Formula Një|Kampionatit Botëror të Formula Një]]. Formula Një njihet nga organi qeverisës i garave automobilistike, [[Fédération Internationale de l'Automobile|Fédération Internationale de l'Automobile (FIA)]], si kompeticioni më i rëndësishëm dhe klasi i parë i garit me makina. Plotët dhe ekipet garuan në njëzetenjë [[Formula Një|Çmime të mëdha]] për titujt kampion të pilotit dhe konstruktorit, që nisi në [[Çmimi i madh i Australisë 2011|Australi]] më 27 mars dhe përfundoi në [[Çmimi i madh i Brazilit 2012|Brazil]] më 27 nëntor.
 
[[Pirelli]] u rikthye në Formula Një si furnizues gomash për të gjitha ekipet, duke zëvëndësuar [[Bridgestone]]; ky ishte rikthimi i parë i Pirellit që nga [[Kampionati Botëror i Formula Një 1991|sezoni 1991]].<ref>{{cite web|url=http://top-channel.tv/2010/05/14/pirelli-ndoshta-ne-formula-1-pas-bridgestone/|title=Pirelli, ndoshta në Formula 1 pas Bridgestone|publisher=Top-Channel.tv|date=15 maj 2010|accessdate=22 prill 2019}}</ref>
 
==Referencat==