Prefekti: Dallime mes rishikimesh

283 bytes removed ,  4 vjet më parë
v
U kthyen ndryshimet e 109.234.232.241 (diskutimet) në versionin e fundit nga Roboti Tung.
[redaktim i pashqyrtuar][Redaktim i kontrolluar]
Hajd ropt
v U kthyen ndryshimet e 109.234.232.241 (diskutimet) në versionin e fundit nga Roboti Tung.
Etiketa: Rollback
Rreshti 1:
[[Skeda:Komedia Prefekti.jpg|thumb|300px]]
'''Prefekti''' Komedi nga [[Besim Levonja]]Fisqiri me i madh qe ja merrte ne goje cdo komunisti.
 
Artisti i Popullit [[Robert Ndrenika]] soe sic quhet ne gjuhen tironase '''Kurva Komuniste''' interpreton Qazim Mulletin. Një punë e Besim Levonjës, komedia “Prefekti” përqesh dhe tallet me prefektin e Tiranës gjatë kohës së pushtimit fashist, Qazim Mulletin dhe një vartës të tij që ishte drejtues i policisë së Tiranës po në atë kohë, Mon Kukaleshi. Kjo komedi bazohet në stereotipa dhe krijon vetëm të tilla.
 
Tiranasit e vjetër apo autoktonë paraqiten si injorantë, të korruptuar, fetarë (kjo në atë kohë kishte kuptim negativ duke qenë se shënjestronte reaksionarët dhe njerëz që gjithsesi ishin kundër rrymës së asaj kohe); fshatarët që banonin afër Tiranës si të trashë, fanatikë etj.
Rreshti 14:
[[Robert Ndrenika]]
 
[[Ferdinand Radi]]Bythqir Lulishtesh
 
[[Sulejman Pitarka]]Mut
 
[[Gjon Karma]]Ropqir
 
[[Loro Kovaçi]]Fisqir
 
[[Ndrek Shkjezi]]Pidhropsh
 
[[Anastas Kristofori]]Karuc
 
[[Esma Agolli]]Baxhelle
 
[[Lazër Vlashi]]Kucke
 
[[Drita Haxhiraj]]Karakurve
 
[[Avni Resuli]]Shkerdhata
 
[[Sajmir Huta]] Gruqire
 
[[Ilia Shyti]]Moterqire
 
[[Zana Zekthi]]Ruspie
 
[[BesaBesaa Imami]]Pidhderre
 
[[Fatos Haxhiraj]]Bythec
 
[[Merkur Bozgo]]Mamqire
 
[[Leonard Deliu]]Koqe
 
[[Petraq Xhillari]]Kerme
 
[[Gjovalin Gjoka]]Bajge
 
[[Vladimir Saliu]]Legen
 
[[Agim Brojka]]VK se njeh njeri - ropt ku ti kete
etj...