Ndryshimi mes inspektimeve të "Jarno Trulli"

25 bytes added ,  1 vit më parë
v
[[Skeda:J Trulli Monza 2011.jpg|parapamje|majtas|240px|Trulli në [[Çmimi i madh i Italisë 2011|Çmimin e madh të Italisë]].]]
Trulli vazhdoi të garonte për ekipin edhe në [[Kampionati Botëror i Formula Një 2010|sezonin 2011]], duke pasur sërisht shok skuadre Kovalainen.<ref>{{cite web|url=http://edition.cnn.com/2010/SPORT/motorsport/12/01/team.lotus.kovalainen.trulli/index.html|title=Team Lotus stand by Trulli and Kovalainen for 2011|trans-title=Team Lotus qëndron krah Trullit dhe Kovalainen për vitin 2011|publisher=CNN.com|language=en|date=26 janar 2011|accessdate=1 maj 2019}}</ref> Trulli e nisi sezonin në garën hapëse në [[Çmimi i madh i Australisë 2011|Australi]], duke përfunduar në vendin e 13të.<ref>{{cite web|title=2011 FORMULA 1 QANTAS AUSTRALIAN GRAND PRIX - Race Results|trans-title=Çmimi i madh i Australisë 2011 - Rezultatet e garës|url=http://www.formula1.com/results/season/2010/844/|publisher=Formula1.com|language=en|accessdate=28 dhjetor 2015|archiveurl=https://web.archive.org/web/20150118023010/http://www.formula1.com/results/season/2011/844/|archivedate=18 janar 2015}}</ref> Në [[Çmimi i madh i Malajzisë 2011|garën e rradhës në Malajzi]], ai u tërhoq në xhiron e 31të pas një problemi në timon.<ref>{{cite web|title=2011 FORMULA 1 PETRONAS MALAYSIA GRAND PRIX - Race Results|trans-title=Çmimi i madh i Malajzisë 2011 - Rezultatet e garës|url=http://www.formula1.com/results/season/2010/846/|publisher=Formula1.com|language=en|accessdate=28 dhjetor 2015|archiveurl=https://web.archive.org/web/20150117091912/http://www.formula1.com/results/season/2011/846/|archivedate=17 janar 2015}}</ref> Trulli më pas arriti të përfundojë gjashtë garat e rradhës, edhe pse jashtë zonës së pikë. Në [[Çmimi i madh i Monakos 2011|Çmimin e madh të Monakos]], ai barazoi rezultatin më të mirë të sezonit, duke u renditur i 13ti.<ref>{{cite web|title=FORMULA 1 GRAND PRIX DE MONACO 2011 - Race Results|trans-title=Çmimi i madh i Monakos 2011 - Rezultatet e garës|url=http://www.formula1.com/results/season/2010/855/|publisher=Formula1.com|language=en|accessdate=28 dhjetor 2015|archiveurl=https://web.archive.org/web/20150103050146/http://www.formula1.com/results/season/2011/855/|archivedate=3 janar 2015}}</ref> Në [[Çmimi i madh i Britanisë 2011|Britani]], ai u tërhoq nga gara për shkak se makina e tij pësoi rrjedhje vaji.<ref>{{cite web|url=https://www.bbc.com/sport/formula1/14108798|title=Team Lotus manager Graham Watson bemoans tough race|trans-title=Menaxheri i Team Lotus Graham Watson i dëshpëruar rreth garës së vështirë|work=[[BBC Sport]]|publisher=BBC|language=en|date=11 korrik 2011|accessdate=1 maj 2019}}</ref> Për [[Çmimi i madh i Gjermanisë 2011|Çmimin e madh të Gjermanisë]], italiani u zëvëndësua nga piloti rezervë [[Karun Chandhok]].<ref>{{cite news|url=http://news.bbc.co.uk/sport2/hi/formula_one/14220866.stm|title=Karun Chandhok replaces Jarno Trulli for German GP|trans-title=Karun Chandhok zëvëndëson Jarno Trullin për Çmimin e madh të Gjermanisë|first=Andrew|last=Benson|work=[[BBC Sport]]|publisher=BBC|language=en|date=21 korrik 2011|accessdate=21 korrik 2011}}</ref> Trulli u rikthye në [[Çmimi i madh i Hungarisë 2011|Çmimin e madh të Hungarisë]], ku u tërhoq pas 17 xhirosh për shkak të rrjedhjes së ujit. Shoku i tij i skuadrës Kovalainen u tërhoq në xhiron e 55të me të njëjtin problem.<ref>{{cite news|url=https://www.f1technical.net/news/16553|title=Both Team Lotus cars retire with water leaks|trans-title=Të dy makinat e Team Lotus tërhoqen pas rrjedhjes së ujit|publisher=F1 Technical|language=en|author=Steven De Groote|date=31 korrik 2011|accessdate=1 maj 2019}}</ref> Ai përfundoi në vendin e 14të në Çmimet e mëdha të [[Çmimi i madh i Belgjikës 2011|Belgjikës]] dhe [[Çmimi i madh i Italisë 2011|Italisë]], ku u konfirmua se ai do të vazhdonte të ishte pjesë e ekipit edhe në sezonin e ardhshëm.<ref>{{cite news|url=https://www.motorsport.com/f1/news/trulli-confirmed-for-team-lotus-in-2012/3218614/|title=Trulli confirmed for Team Lotus in 2012|trans-title=Trulli konfirmohet në Team Lotus për sezonin 2012|publisher=Motorsport.com|language=en|date=11 shtator 2011|accessdate=1 maj 2019}}</ref><ref>{{cite news|url=http://news.bbc.co.uk/sport1/hi/formula_one/14871312.stm|title=Jarno Trulli extends F1 Team Lotus contract|trans-title=Jarno Trulli zgjat kontratën me F1 Team Lotus|first=Sarah|last=Holt|work=[[BBC Sport]]|publisher=BBC|language=en|date=11 shtator 2011|accessdate=7 nëntor 2011}}</ref> Pasi u tërhoq në [[Çmimi i madh i Singaporit 2011|Çmimin e madh të Singaporit]] pas një problemi me kutinë e shpejtësisë, Trulli arriti të përfundojë pesë garat e fundit të sezonit. Trulli nuk mori asnjë pikë gjatë sezonit 2011, por u rendit një pozicion më lartë se shoku i skuadrës Kovalainen, duke pasur më pak tërheqje nga gara (4–5) dhe finishe të barabarta, kjo pasi Trulli zhvilloi një garë më pak se finlandezi.
 
====Caterham (2012)====
 
===Tjetër===