Ndryshimi mes inspektimeve të "Jarno Trulli"

40 bytes added ,  1 vit më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Përgjatë karrierës së tij në Formula Një, Trulli u shqua për aftësitë e tij në kualifikuese, duke arritur rregullisht pozicione më të larta se rivalët e tij me makina më të mira.<ref>{{cite web|title=Trulli&nbsp;– Biography|trans-title=Trulli – Biografia|url=http://www.pitpass.com/src/drivers/trulli.php|website=Pitpass|language=en|accessdate=19 korrik 2015}}</ref> Ai njihej edhe për stilin e të garuarit, që e lejonte të mbante mbrapa pilotë më të shpejtë se vetja, ndonjëherë edhe gjatë gjithë garës. Kombinimi i të arriturit rezultate të larta në kualifikuese me makina më të ngadalta dhe aftësitë për të mbajtur pilotë më të shpejtë mbrapa bënte që në gara të krijohej shpesh një varg makinash mbrapa tij, që mori pseudonimin "Trulli Train" (Treni i Trullit) nga komentatorët, tifozët dhe gazetarët.<ref>{{cite web|last1=Lostia|first1=Michele|title=Trulli Defends his Race Performances|trans-title=Trulli mbron performancat e tij në gara|url=http://www.autosport.com/news/report.php/id/46804/|publisher=Autosport|language=en|accessdate=19 korrik 2015|date=8 shtator 2005}}</ref>
 
Trulli ishte gati për të garuar në [[Kampionati Botëror i Formula Një 2012|vitin 2012]], por u tërhoq para fillimit të sezonit. Në sezonin 2014–15 ai konkuroi në [[Sezoni 2014–15 i Formula E|sezonin përurues]] të [[Kampionati FIA Formula E|Kampionatit FIA Formula E]], duke garuar për [[Trulli GP]], një ekip i krijuar nga ai.<ref name="Trulli GP">{{cite web|last1=Errington|first1=Tom|title=Trulli takes first points for Trulli GP|trans-title=Trulli merr pikët e para për Trulli GP|url=http://www.thecheckeredflag.co.uk/2014/12/trulli-takes-first-points-trulli-gp/|website=thecheckeredflag|language=en|accessdate=19 korrik 2015|date=14 dhjetor 2014}}</ref>
 
==Jeta e hershme==
===Kampionati FIA Formula E===
{{Main|Trulli GP}}
Në [[Sezoni 2014–15 i Formula E|sezonin 2014–15]], Trulli garoi në sezonin përurues të kampionatit [[Formula E]] për ekipin [[Trulli GP]], e cila ishte krijuar nga ai në bashkpunim me [[Drayson Racing|Drayson Racing Technologies]] dhe [[Super Nova Racing]], e njoftuar më 18 qershor 2014.<ref name="Trulli GP"/>
 
==Rekordi i garimit==