Dallime mes rishikimeve të "Montreali"

5 bytes added ,  2 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Montreali u quajt “kryeqyteti kulturor Kanadasë” nga monokël dhe së fundi u emërua një qytet i [[UNESCO]] Dizajn. Historikisht kryeqyteti tregtar i Kanadasë, u kalua në popullsi dhe fuqi ekonomike nga Toronto pas 1976. Sot ajo mbetet një qendër e rëndësishme e tregtisë, hapësirës ajrore, financave, farmaceutike, teknologji, projektimin, kultures, turizmit, filmit dhe punët e botës.
 
Në vitin 2010, Montreal u emërua një qytet qendër, renditet i 34-globalisht nga 289 qytetet për risi në të gjithë sektorët e shumta të ekonomisë urbane. Në vitin 2009, Montreal u quajt North Amerikës së Veriut në bazë të renditjes te 2009, të Kongresit Ndërkombëtar
dhe Konventës Shoqata (ICCA).
 
Anonymous user