Ndryshimi mes inspektimeve të "Izomeri"

141 bytes added ,  1 vit më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (→‎top: clean up, përmirësime tipografike: nje → një, eshte → është, Ështe → Është duke përdorur AWB)
'''Izomeri''' (nga [[Greqishtja e lashtë|greq.]] isos- i,e njëjtë; meros- pjesë) është dukuri kure substancatparaqitjes kanëse përbërjedy kimikeapo dheme [[Masashume molekulare|masëkomponimeve molekulare]]me te njëjtënjejten formule molekulare, por vetime formule te ndryshme strukturore. Izomeret kane perberje kimike dhe mase molekulare te njejte, por veti fizike te ndryshme.
Izomerët ndahen ne dy grupe:
* Izomerë strukturorë
* Izomerë hapësinorë (stereoizomerë)
 
==Izomeria strukturore==
Në rritjen e numrit të komponimeve organike ndikon edhe dukuria e izomerisë. Izomerët janë substanca me formulë të njëjtë molekulare, por me formulë të ndryshme të strukturës. Ka izomerë strukturorë dhe izomerë hapsinorë. Izomerët strukturorë ndahen në: vargorë, pozicionalë dhe të grupeve funksionore. Izomerët hapësinorë ndahen në: gjeometrikë dhe optikë.
Komponimet kimike. molekulat e të cilave kanë numër të njejtë atomesh, por dallohen nga renditja tyre ne molekule quhen Izomerë strukturorë.
Ekzistojnë tri lloje të izomerëve strukturorë
 
===Izomerët vargorë===
izomeria optike është shebellimi ose pasqyrimi i grupit fuksionar te një formule.Është e njejt si me shembujt e jete se perditshme p.sh pasqyrimi jon ne pasqyr ku dora e djatht duket siku te jet dora e majt e shembellimit te fituar
Kanë numër të njejtë atomesh Karboni, por ndryshojnë nga mënyra renditjes në vargun karbonik, shembull përkatës;
{| class="wikitable sortable"
! Emërtimi sipas IUPAC !! Formula Molekulare !! Formula strukturore
|-
| n- Butani || C4H10 || [[File:Butan Lewis.svg|180px]]
|-
| izobutani (metil-2-Propani) || C4H10 || [[File:Isobutane 1.svg|180px|Izobutani]]
 
[[Kategoria:Kimi]]
 
 
{{kimi-cung}}