Ndryshimi mes inspektimeve të "Jarno Trulli"

No change in size ,  1 vit më parë
v
Megjithatë, ai reagoi duke marrë një vend të gjashtë në [[Çmimi i madh i Kanadasë 2008|Montreal]].<ref>{{cite web|url=https://www.crash.net/f1/news/62459/1/glock-lauds-fantastic-day-feels-bad-for-trulli|title=Glock lauds fantastic day but feels bad for Trulli|trans-title=Glock lëvdon ditën fantastike por ndihet keq për Trullin|publisher=Crash.net|language=en|date=9 qershor 2008|accessdate=30 prill 2019}}</ref> Ky rezultat u pasua nga rezultati më i lartë i sezonit për të, duke marrë një podium në [[Çmimi i madh i Francës 2007|Francë]] pasi përfundoi i 3ti; në xhirot e fundit, ai mbajti nga mbrapa Heikki Kovalainen dhe Robert Kubicën.<ref>{{cite web|url=https://www.crash.net/f1/news/62587/1/phenomenal-trulli-dedicates-podium-to-ove|title=`Phenomenal` Trulli dedicates podium to Andersson.|trans-title=`Fenomenale` Trulli i dedikon podiumin Anderssonit.|publisher=Crash.net|language=en|date=22 qershor 2008|accessdate=30 prill 2019}}</ref>
 
Ai u kualifikua në rreshtin e parë sëbashku me fituesin e pol pozitës [[Felipe Massa]] në garën mbyllëse të sezonit në [[Çmimi i madh i Brazilit 2008|Brazil]], e cila do të vendoste edhe fituesin e titullit botëror ndërmjet Massës dhe Hamiltonit. Vendi i dytë në kualifikuese ishte rezultati i tij më i mirë gjatë sezonit.<ref name="qualautosport.com">{{cite web|url=http://www.autosport.com/news/report.php/id/71898|title=Massa grabs Brazil pole, Hamilton fourth|trans-title=Massa arrin pol në Brazil, Hamilton i katërti|author=Matt Beer|work=autosport.com|publisher=Haymarket Publishing|language=en|date=1 nëntor 2008|accessdate=14 nëntor 2008|archiveurl=https://www.webcitation.org/5mq6gH4rb?url=http://www.autosport.com/news/report.php/id/71898|archivedate=17 janar 2010|deadurl=no|df=dmy}}</ref> Gjatë garës, pati probleme me ndryshimin e shpeshtë të motit dhe në fund përfundoi i 8ti. Shoku i tij i skuadrës Glock luajti një rol vendimtar në vendosjen e titullit pasi ai u parakalua nga Hamilton në kthesën e fundit të xhiros së fundit të garës, që e lejoi britanikun të fitonte titullin botëror me vetëm një pikë diferencë nga Massa, i cili fitoi garën.<ref>{{cite news|publisher=tsn.ca|language=en|title=McLaren's Hamilton becomes youngest ever F1 Champion|trans-title=Hamilton i McLaren bëhet kampioni më i ri i F1|url=https://www.tsn.ca/auto_racing/story/?id=254595&lid=headline&lpos=topStory_main|date=2 nëntor 2008|accessdate=30 prill 2019}}</ref> Trulli e përfundoi kampionatin në vendin e 9të me 31 pikë, 46 më shumë se shoku i skuadrës Glock.<ref>{{cite web|publisher=tsn.ca|language=en|title=2008 Standings|trans-title=Renditjet e sezonit 2008|url=https://www.tsn.ca/auto_racing/formula_one/feature/?id=354|accessdate=2 nëntor 2008}}</ref>
 
=====2009=====