Ndryshimi mes inspektimeve të "Azia"

29 bytes removed ,  1 vit më parë
Refuzoi 2 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 79.106.209.141) dhe riktheu rishikimin 1920163 nga Tytuu
(Refuzoi 2 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 79.106.209.141) dhe riktheu rishikimin 1920163 nga Tytuu)
Nga Amerika Veriore e ndan Ngushtica e Beringut.
 
== Vendet dhe regjionet E KOM RAKUN 25 CM ==
[[Skeda:Asia-map.png|parapamje|225px|Harta fizike e Azisë duke mos përfshirë Azinë Perëndimore]]
[[Image:Location-Asia-UNsubregions.png|parapamje|225px|Regjionet e Azisë:
Rreth dy të tretat e popullsisë i përket racës së Azisë mongoloide që jetojnë në territorin e Japonisë në liqenin Kaspik dhe në Siberi dhe Indokinë. Pjesë të tjera të Azisë janë të banuara kryesisht me popuj indo-evropian ngjyrë të errët të lëkurës . Në Arqipelagun e Malajës jeton raca meleze.
 
Fetë kryesore në Azi janë Hinduizmi, Islamizmi, Kristianizmi, Budizmi, Konfucianizmi, Taoismizi dhe Shintoizmi. Hinduizmi është i përhapur në Indi, në Azinë Juglindore dhe Lindore janë të përfaqësuara nga Budizmi, Konfucianizmi, Taoismizi dhe Shintoizmi, Islamizmi në Azinë jugore, Pakistan, Bangladesh dhe Indonezi, shumica e fesë katolike në Filipine dhe ortodokse në Rusi dhe Mesdhe, në jug të AzisëuywqauyiOPSAzisë
 
== Ekonomia ==