Dallime mes rishikimeve të "Magna Carta"

342 bytes added ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
No edit summary
 
Ajo është firmosur dhe vulosur nga Mbreti Anglez Xhon më 15 Qershor 1215.{{Cn|Këtu nevoitet citim}}
 
Fisnikët anglezë u ngritën kundër tij dhe për pak e rrëyuan nga pushteti.Në këto kushte mbreti Xhon u detyrua të premtonte se nuk do të bënte asgjë kundër vullnetit të tyre.Ai firmosi një dokument që u quajtt "KARTA E MADHE E LIRIVE".Ky dokument kufizonte pushtetin e mbretit dhe mbronte të drejtat e fisnikërisë feudale.
 
* Ky dokumet është konfirmuar edhe nga monarkët e mëvonshëm dhe ka qenë i vlerësuar gjatë gjithë kohës.
Anonymous user