Ndryshimi mes inspektimeve të "8 Maj"

7 bytes added ,  1 vit më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
 
{{Tabelamuajve}}{{Muaj 31|prill|maj|qershor}}
Ne 8 Maj 1880 vdes Gustave Flaubert,autori i famshem i romanit "Madame Bovari".Ne fillim Flaubert botoi "Madame Bovari" ne pjese,ne gazete.Romani u botua ne dy volume  ne 15 prill 1857.Akuzat dhe procesi i hapur kunder Flaubert-it per shkak te romanit"imoral" e bene romanin edhe me te famshem.Flaubert ishte nje perfeksionist ne te shkruar,gjithmone ne kerkim te fjales se duhur dhe mburrej me kete cilesi te tij.{{Tabelamuajve}}{{Muaj 31|prill|maj|qershor}}
 
Ne 8 Maj 1880 vdes Gustave Flaubert,autori i famshem i romanit "[[Madame Bovari]]". Ne fillim Flaubert botoi "Madame Bovari" ne pjese,ne gazete.Romani u botua ne dy volume  ne 15 prill 1857.Akuzat dhe procesi i hapur kunder Flaubert-it per shkak te romanit"imoral" e bene romanin edhe me te famshem.Flaubert ishte nje perfeksionist ne te shkruar,gjithmone ne kerkim te fjales se duhur dhe mburrej me kete cilesi te tij.{{Tabelamuajve}}{{Muaj 31|prill|maj|qershor}}
== Ngjarje ==
* [[1886]] – Në barnatoren e [[John S. Pemberton]] në [[Atlanta]] ([[Georgia]], [[ShBA]]) shitet për herë të parë një [[medikamenti|medikament]] i ri kundër lodhjes, dhimbjes së kokës dhe depresioneve, i cili më vonë u bë i njohur si pije: [[Coca-Cola]]