Ndryshimi mes inspektimeve të "UNIX"

38 bytes added ,  11 muaj më parë
v
Korrigjime të vogla gjuhësore
v (Bot: Migrating 92 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q11368 (translate me))
v (Korrigjime të vogla gjuhësore)
'''Unix''' (i regjistruar si UNIX®, disa herë i shkruar si Unix osëose Unix®) është një sistem operativ për kompjutera, fillimisht i ndërtuar në vitin 1969 nga një grup punëtorësh të [[AT&T]] në Bell Labs, që përfshinte Ken Thompson, Dennis Ritchie dhe Douglas McIlroy. Sot sistemet Unix janë të ndarë në degë të ndryshme,. gjatëPërgjatë viteve, AT&T si dhe kompani të tjera fitim pruresefitimprurese ose jo kanë kontribuar në ndërtimin e mëtejshëm.
 
Nga vitinviti 2007, zotëruesitzotëruesi ei markës së regjistruar UNIX® është [[The Open Group]], një korporatë standardësh për industrinë. Vetëm sistemet që janë plotësisht të pajisur më certifikatë "Single UNIX Specification" kualifikohen si "UNIX®" (të tjerët quhen "Unix system-like" ose "Unix-like").
 
Gjatë fundit të viteve 1970 dhe fillimit të viteve 1980, influencandikimi ei Unix në qarkun akademik bëri që Unix të përdorej në shkallë të gjerë (sidomos varianti BSD, i cili e ka origjinën nga [[University of California, Berkeley]]). ndërsaNdërkohë, në në fushën tregtarë, më i njohuri është Solarit i [[Sun Microsystems]] (sot Oracle). Sot, përkrahpërkrahë sistemeve Unix të certifikuaracertifikuar, janë shumë të përhapur dhe sistemet operativëoperative Unix-like si [[Linux]] dhe [[BSD]] janë shumë të përhapure. Shpesh, "Unix tradicional" mund të përdorët për të përshkruar një sistem Unix që ka karakteristikat e "Version 7 Unix" ose [[UNIX System V]].
 
{{Sistemet operative}}
16

edits