Ndryshimi mes inspektimeve të "UNIX"

No change in size ,  10 muaj më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Korrigjime të vogla gjuhësore)
v
Nga viti 2007, zotëruesi i markës së regjistruar UNIX® është [[The Open Group]], një korporatë standardësh për industrinë. Vetëm sistemet që janë plotësisht të pajisur më certifikatë "Single UNIX Specification" kualifikohen si "UNIX®" (të tjerët quhen "Unix system-like" ose "Unix-like").
 
Gjatë fundit të viteve 1970 dhe fillimit të viteve 1980, ndikimi i Unix në qarkun akademik bëri që Unix të përdorej në shkallë të gjerë (sidomos varianti BSD i cili e ka origjinën nga [[University of California, Berkeley]]). Ndërkohë, në në fushën tregtarë, më i njohuri është SolaritSolaris i [[Sun Microsystems]] (sot Oracle). Sot, përkrahë sistemeve Unix të certifikuar, janë shumë të përhapur dhe sistemet operative Unix-like si [[Linux]] dhe [[BSD]]. Shpesh, "Unix tradicional" mund të përdorët për të përshkruar një sistem Unix që ka karakteristikat e "Version 7 Unix" ose [[UNIX System V]].
 
{{Sistemet operative}}
16

edits