Dallime mes rishikimeve të "Prepoli"

15 bytes added ,  2 vjet më parë
Etiketa: përpunim burimi 2017
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
== Pak histori ==
 
Qyteti i Prepolit ishte ne fillimet e saj qyteze e vogel ne territorin osman. Qyteze e vogel dhe pak e zhvilluar,por me perfundimin e luftes se dyte boterore dhe me forminin e Republikes Federative te Jugosllavise,Prepoli zhivollohet mjaft shume dhe behet qendernje nga qenderat e qarkut te Zllatiborit osedhe pjeses se njohur Sanxhak.te Sanxhakut.
 
== Ekonomia ==
Gjate SFRJ-se qyeti i Prepolit ishte qender tregtare dhe industriale.Me me shume se 32 uzina ose fabrika dhe me 18 industri ushqimore dhe bujqesore. Ne Prepol punohej tekstili,gomat,pjeset e automobilave,industria kimike,industria ushqimore etj. Por me renien e Jugosllavise keto firama kapituluan dhe nuk ekzistojne. Por sot Prepolit ka ende industri qe lulezojne. Ka dhe hekurudhen Beograd-Tivar qe lidh qytetaret me detin Adriatik.
Anonymous user