Dallime mes rishikimeve të "Prepoli"

27 bytes added ,  2 vjet më parë
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
 
== Ekonomia ==
Gjate SFRJ-se qyeti i PriepljesPriepoljes ishte qender tregtare dhe industriale.Me me shume se 32 uzina ose fabrika dhe me 18 industri ushqimore dhe bujqesore. Ne Prepol punohej tekstili,gomat,pjeset e automobilave,industria kimike,industria ushqimore etj. Por me renien e Jugosllavise keto firama kapituluankapitulluan dhe nuk ekzistojne. Por sot Priepolja ka ende industri qe lulezojne(kryesisht ushqimireushqimore).Ka dhe hekurudhen Beograd-Tivar qe lidh qytetaret me detin gjegjesisht me portin ne Adriatik ne njeren ane dhe ne tjetren me kryqytin serb.
 
== Demografia ==
Anonymous user