Dallime mes rishikimeve të "Prepoli"

70 bytes added ,  3 vjet më parë
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Ne Prijepole kultura qe e zhvilluar nga periudha e romakeve te lashte, fakt jane dhe mbetjet arkeologjike te gjendura.Qyteti kreysisht ka qene i ndikuar nga influenca kulturore e Perandorise Osmane - ku jane lene kryesisht si deshmi xhamite(ajo qendrore,ne Sharampov-lagje, ne Hisarxhik-fshat),tyrbe e teqet.Kurse “Sahat Kulla” ose kulla e ores eshte simboli kryesor i mbetur i asaj kohe.
Qyteti i Jerines rreth 15 km larg eshte i mbetur si rrenoja nga qyteterimi mesjetar ku perreth tij kalonin karavanet e Raguzes-Dubrovnikut per ne Konstandinopoje ose Stamboll.
Influenca sllave la gjurme te pashlyeshme ne kulturen e qytetit, nen Qytetin e Jerines gjendet Manastiri mesjetar i Millesheves qender e Eparhise se Millesheves njekohesisht vendi ku gjendet njeri nga afrsqet me te vjetra te kishes Serbe - “Engjelli i Bardhe” - Beli Andjeo.Njekohesisht eshte vendi ku prehet trupini Shen Saves - Sveti Sava.
Ne xhamine e fshatit Hisardzik librairuhet libri i shenjte tei fese islame - Kur’ani njeri nga me te vjetrit ne Ballkan rreth 400 vjet i vjeter.
 
Qyteti ka qendren e kultures dhe trupen amatore te drames.Bibliteken e qytetit, kinemane, galerine e arteve pamore dhe muzeun.
Anonymous user