Dallime mes rishikimeve të "Lufta e Parë Botërore"

→‎KARI N PIDH: regullova gabime
v (U kthyen ndryshimet e 31.22.55.233 (diskutimet) në versionin e fundit nga Βατο.)
Etiketa: Rollback
(→‎KARI N PIDH: regullova gabime)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Shkaqet e luftës së 1 Botërore ishin të shumëllojshme. [[Britania e Madhe]] dhe [[Franca]] humbën parësinë ekonomike dhe ushtarake, kurse vendi i tyre ishte marrë nga forcat e reja ushtarako-ekonomike SHBA, Gjermani dhe Japonia. Ky ekuilibër i ri ushtarako-ekonomik, këmbëngulja për ndarje të re të botës në zona për ndikim, ndarja e re e tregjeve të reja dhe lëndë të parë - e gjitha kjo e komplikoi seriozisht jetën politike ndërkombëtare dhe krizat politike bëheshin gjithnjë me te shpeshta dhe më të rrezikshme. Rivaliteti midis fuqive të mëdha u theksua në Evropë, Azi dhe Afrikë. Për arritjen më të mirë të qëllimeve të tyre, fuqitë e mëdha evropiane formuan dy blloqe luftarako-politike: ANTANTEN dhe FORCAT QENDRORE.
 
== PasojatKARI N PIDH ==
 
 
 
Anonymous user