Dallime mes rishikimeve të "Delaware"

11 bytes removed ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
Delaware zë pjesën verilindore të Gadishullin Delmarva. Ai është shteti i para fundit për nga sipërfaqja, i gjashti nga fundi për nga popullsia, por i gjashti për nga dendësia ndër 50 shtetet e Shteteve të Bashkuara. Delaware ndahet në tri qarqe, duke pasur numrin më të vogël të qarqeve ndër shtetet e SHBA-së. Nga veriu në jug, të tre qarqet janë New Castle, Kent, dhe Sussex. Dy qarqet jugorë kanë qenë historikisht kryesisht bujqësore, ndërsa Qarku New Castle ka qenë më i industrializuar.
 
== Gjeografia ==
 
== Demografia ==
 
== Ekonomia ==
 
== Kultura ==
 
== Historia ==
 
{{Shtetet Federale të Amerikës}}
[[Kategoria:Delaware| ]]
[[Kategoria:Shtetet Federale të Amerikës]]
 
 
{{US-gjeo-cung}}