Dallime mes rishikimeve të "Filmi"

1 byte removed ,  3 vjet më parë
rregullova gabime drejtshkrimore
vNo edit summary
(rregullova gabime drejtshkrimore)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
{{pov}}
{{Portal|Film}}
'''Filmi''' është një term që përmban tërë [[fotografia|fotografitë]] në lëvizje si projekte në veçanti apo si fushë në përgjithësi. Origjina e fjalës vjen nga materiali që përdoret për të rregjistruarregjistruar dhe treguar ato, i cili quhet [[filmi fotografik|film fotografik]].
 
Sipas institutit QKK të Republikës së Shqipërisë, përkufizimi për filmi është bërë me ligj i cili thotë se "Film quhet prodhimi audiovizual që përmban një sasi planesh filmik të ndërlidhura, të shoqëruara me zë apo jo, të cilat krijojnë efektin e lëvizjes, duke pasur një harmoni unikale ndërmjet formës dhe përmbajtjes"<ref>[http://www.nationalfilmcenter.gov.al/juridik.asp QKK-Ligji për kinematografi, neni 2], në internet prill 2007</ref>.
Anonymous user