Dallime mes rishikimeve të "Teqja e Vushtrrisë"

ska përmbledhje të redaktimeve
{{Infobox vend historik
[[Skeda:Vıcıtırın 02.jpg|parapamje|Tyrbja e qytetit në Vushtrri]]
| emri =Teqja e Qytetit <br> Tyrbe
| emri_amëtar =
| gjuha_amëtare =
| foto = [[Skeda:Vıcıtırın 02.jpg|parapamje|Tyrbja e qytetit në Vushtrricenter]]
| përshkrimi =
| lloji = Arkitekturore
| locmapin =
| gjer_g = | gjer_m = | gjer_s = | gjer_dr = N
| gjat_g = | gjat_m = | gjat_s = | gjat_dr = E
| lokacioni =[[Vushtrri]], [[Kosovë]]
| sipërfaqja =
| ndërtuar =Shek. XIX
| arkitekt =
| arkitektura =
| organi_drejtues =
| përcaktimi1 = KOSOVË
| përcaktimi1_offname = Monument /Ansambël
| përcaktimi1_data =
| përcaktimi1_numri = X023
| përcaktimi1_lloji = Nën mbrojtje
}}
'''Teqja e qytetit në Vushtrri''' (e cila në fakt është një tyrbe) është një monument i trashëgimisë kulturore në qytetin e [[Vushtrria|Vushtrrisë]], [[Kosovë]].<ref>Grup autorësh:Vushtrria-Viciana me rrethinë, Kuvendi Komunal, Vushtrri, 2003, fq. 481</ref>
==Historiku==
 
Rreth teqes kishte varre shqiptare islame deri te fusha e sportit. Këto varre, pas [[Lufta e Dytë Botërore|Luftës së dytë Botërore]] pushteti serb i ka rrafshuar dhe kanë punuar park (që është edhe sot i njëjti destinim). Varre kishte deri vonë edhe në anën perëndimore të [[Kalaja e Vjetër (Vushtrri)|Kalasë së Vushtrrisë]], të cilat pushteti serb i ka shkatërruar, me siguri për të humbur gjurmët e kulturës materiales shqiptare. Sipas disa të dhënave gojore, të dëgjuara nga një roje i teqës i cili quhej [[Ajet Havarda]], teqja është ndërtuar diku para 200 viteve dhe ka qenë e rrethuar rreth e përqark me varre, të cilat në vitet e 50-ta të shekullit XX janë rrënuar dhe mbi to është punuar parku i qytetit.<ref>[http://vushtrriantike.info/monumentet.php# Teqja e qytetit në Vushtrri] 4.07.2016.</ref>
 
== Shih edhe ==
* [[Vushtrria]]
* [[Xhamia e Gazi Ali Beut]]
 
==Referenca==
{{reflist}}
 
==Lidhje të jashtme==
*[https://dtk.rks-gov.net/default.aspx Databaza e trashëgimisë kulturore të Kosovës]
 
 
[[Kategoria:Monumente kulturore në Vushtrri]]