Ndryshimi mes inspektimeve të "Planeti xhuxh"

59 bytes added ,  1 vit më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(E ktheva)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
 
Një '''planet xhuxh''' është një objekt në masë planetare që nuk është as një planet i vërtetë, as një satelit natyral. Pra, ai është në orbitën e drejtpërdrejtë të yllit dhe është mjaftueshëm masiv për gravitetin e tij për ta ngjeshur atë në një formë hidrostatike të baraspeshuar (zakonisht sferoide), por nuk e ka pastruar lagjen e materialeve të tjera rreth orbitës së saj.
Termi "xhuxh" per planetet u miratua në vitin 2006 si pjesë e një kategorizimi tre-palësh të trupave që orbitonin Diellin , të shkaktuar nga një rritje në zbulimet e objekteve më larg nga Dielli se Neptuni që rivalizonte Plutonin në madhësi dhe përfundimisht nxiti nga zbulimi i një objekti edhe më masiv, Eris. Përjashtimi i planetit xhuxh nga listat e planeve nga NJAB ka qenë e lavdëruar dhe e kritikuar.Disa planetë xhuxh janë:Pluto,Eris,Ceres,Haumea,MakeMake.
 
==Referenca==
Anonymous user