Ndryshimi mes inspektimeve të "Hamit Kokalari"

153 bytes added ,  1 vit më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v
'''Hamit Kokalari''' ([[Gjirokastra|Gjirokastër]], [[5 gusht]] [[1909]] - [[Tirana|Tiranë]], [[26 mars]] [[1989]]) ka qenë intelektual dhe përkthyes shqiptar.
Hamit Kokalari u lind më 5 gusht të vitit 1909 në Gjirokastër në një familje patrote intelektuale.
 
== ShkollimiBiografia ==
 
Familja e tij emigroi në Turqi, prej nga u kthye në vitin 1920
Mëismet fillore ai i kreu në Turqi dhe një pjesë të tyre në Shqipëri. Në vitin 1923 filloi mësimet në Liceun francez të Gjirokastrës deri në vitin 1927. Nga ky vit deri në vitin 1930 ndoqi mësimet në Liceun francez të Korcës. Këto shkolla ai i mbaroi me rrezultate të shkëlqyera. Për këtë dëshmon dekorata me vlerën „ Prix d’exellence“ (Çmimi i nxënësit të shkëlqyer) që i është dhënë atij në qershor 1926 nga Ministria e Jashtme e Francës, kur ai ishte ende nxënës në Liceun francez të Gjirokastrës.
Në vitin 1930 filloi studimet e larta në fakultetin e drejtësisë të Univerisitetit të Tuluzës në Francë që e mbaroi me rrezultate shumë të miranë vitin 1934.
 
Në shtator të vitit 1982 përfundoi veprën e tij "Iliro - shqiptarët ndër shekuj, Kosova dhe trojet e tjera shqiptare periferike". Vdiq në Tiranë më 26 mars 1989.
 
== Referencat ==
 
{{reflist|2}}
 
[[Kategoria:Përkthyes shqiptarë]]
[[Kategoria:Lindje 1909]]
[[Kategoria:Vdekje 1989]]
[[Kategoria:Njerëz nga Gjirokastra]]
Anonymous user