Dallime mes rishikimeve të "Mahmuti I"

1 byte removed ,  2 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: {{Kutia Politikan | Emri = Mahmuti I | Figura = Mahmud1.jpg | Detyra = Sulltan i 24-të Perandorisë Osmane | Fillimi i afatit = 20 shtator 173...)
 
| Feja = [[Islami]]
}}
'''Mahmuti I''' ([[Gjuha osmane|Turqishtja osmane]]: محمود اول‎, ''Aḥmed-i sālis''; 302 dhjetorgusht 16731696 - 113 korrikdhjetor 17361754) ishte sulltani i 24-të i [[Perandoria Osmane|Perandorisë Osmane]] prej vitit 1730 deri më 1754. Ai ishte djali i [[Mustafa II]] dhe [[Saliha Sulltan (gruaja e Mustafa II)|Saliha Sulltan]]. Mahmuti I ishte vëllau i [[Osmani III|Osmanit III]].
 
==Sundimi==
Anonymous user