Dallime mes rishikimeve të "Popullsia"

277 bytes added ,  2 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (U kthyen ndryshimet e 95.107.161.183 (diskutimet) në versionin e fundit nga 1l2l3k.)
Etiketa: Rollback
No edit summary
Popullizmi eshte ideologji e mases, absolute dhe totale, e cila kercenon ta zevendsoje demokracine. Krizat e demokracise i shfrytezon plotesisht popullizmi dhe demet e tij shpesh kane qene shum te edha dhe madje edhe kane marre jeten e njerezve. Pjese e popullizmit mund te jene edhe anetaret e grupeve te ndryshme politike . Pol Tager thekson se popullizmin e shfrytezojne edhe partite e majta dhe ato te djathta, ngase ai eshte nje "shpirt i zbrazet", qe ndertohet mbi kritiken vulgare ndaj kundershtarit. kritika e tille vulgare, pa fakte racionale, sjell degradim shoqeror.
Me fjalën '''popullsia''' nënkuptojmë anëtarët e një bashkësie (qenije biologjike) njerëzish me disa veti (karakteristika) të përkufizuara si p.sh gjuha, vendbanimi, hapësira e jetesës, vetit biologjike etj. Dendësia mesatare e popullsisë është e ulet 31 banore për km².
 
{{Cung}}
Anonymous user