Dallime mes rishikimeve të "Greqia e lashtë"

38 bytes added ,  3 vjet më parë
Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 141.237.63.29) dhe riktheu rishikimin 1945163 nga Gelaaden
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 141.237.63.29) dhe riktheu rishikimin 1945163 nga Gelaaden)
{{SC|Data|Nuk ka përmbajtje të mjaftueshme, Nuk ka strukture te mirë --[[Përdoruesi:Liridon|Liridon]] ([[Përdoruesi diskutim:Liridon|diskutimet]]) 2 korrik 2015 15:15 (CEST)}}
[[Skeda:Parthenon from west.jpg|thumb|300px|[[Partenoni]], një tempull i dedikuar për Atenën, i gjendur në Akropolis në Athinë, është një nga simbolet më të përfaqësuar të kulturës dhe sofistikimit të helenëve të lashtë.]]
'''Greqia e Lashtë''' ({{lang-mk|Стара Грција}}) është një qyteterim i lashtë i ballkanit. Greqia është qytetërimi që i përket periudhës së historisë helene të lashtë që zgjat nga Periudha Arsilike e shekullit të 3-të deri në atë të 6-të para Krishtit dhe deri në vitin 212 para Krishtit pas pushtimit nga Roma pas Betejës së Korintit.
 
Në qendër të kësaj periudhe është Greqia Klasike, që lulëzoi gjatë shekujve të pestë dhe të katërt para Krishtit, fillimisht nën sundimin e suksesshëm athinian pas kërcënimit ushtarak prej pushtimeve Perse.