Dallime mes rishikimeve të "Prespa"

2 bytes removed ,  3 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (U kthyen ndryshimet e 37.26.85.92 (diskutimet) në versionin e fundit nga ALBOSS.)
Etiketa: Rollback
vNo edit summary
[[Skeda:Ohrid_and_Prespa_lakes_topographic_map.svg|djathtas|parapamje|250x250px|Harta topografike e rajonit të Prespës]]
'''Prespa''' ({{lang-el|Πρέσπα}}, {{lang-mk|Преспа}}, {{lang-sq|Prespa}}) është një rajon i cili shtrihet në tri shtete: [[Greqia|Greqi]], [[Shqipëria|Shqipëri]] dhe [[Republika e Maqedonisë|Republikën e Maqedonisë]]. Me të njëjtin emër quhen edhe dy liqenet të cilat gjenden në rajonin në fjalë [[Liqeni i Prespës|Liqeni i Madh i Prespës]] si dhe [[Liqeni i Vogël i Prespës]]. Qyteti më i madh në rajon është [[Resnja]] me 9,000 banorë. <ref>[http://strumski.com/biblioteka/?id=606 „Преспа; Преспанското Езеро; Старини в Преспа“], Книга од револуционерoт на ВМОРО Георги Траjчев од Прилеп, 1923 г.</ref> <ref>Wielka Historia Świata. Praca zbiorowa. T. 10. Polskie Media Amer.Com, 2006, s. 276-277. ISBN 83-7425-365-7.</ref>
 
== Shih edhe ==