Dallime mes rishikimeve të "Maqedonët e sotëm"

513 bytes removed ,  4 vjet më parë
Rregullime
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
v (Hoqi mbrojtjen nga "Maqedonët (komb)")
(Rregullime)
:''Kjo faqe mirret me popullin sllav, për terme të ngjajshme shih [[Maqedonët (kthjellim)]]''
 
'''Maqedonët''' ([[Gjuha maqedonase|maqedonisht]]: '''Македонци''', <small>[[Romanizimi i maqedonishtes|tr.]]</small> ''Makedonci'') janë një komb [[Sllavët e Jugut|sllav jugor]] në [[Ballkan]]. Flasin [[gjuha maqedonase|gjuhën maqedonase]] ([[Gjuha maqedonase|maqedonisht]]: '''македонски јазик''', <small>[[Romanizimi i maqedonishtes|tr.]]</small> ''makedonski jazik''), e cila i takon grupit të [[Gjuha sllave e jugut|gjuhëve sllave jugore]], dhe janë pjesë e [[Kisha Ortodoxe Maqedonase|Kishës Ortodokse Maqedonase]]. Rreth dy të tretat e të gjithë maqedonëve jetojnë në [[Maqedonia e Veriut|Maqedoninë e Veriut]], pjesa tjetër përbën komunitete që jetojnë në disa vende të tjera. Popullata e tyre është afërsisht 2 milion.
[[Figura:Makeodnki 2.JPG|thumb|250px|Gra etnike maqedonase duke vallëzuar]]
[[Figura:Ethnic Macedonian Dance 1.JPG|thumb|250px|Valle burrave nga Maqedonia]]
[[Figura:Makedonka.jpg|thumb|250px|Një vajzë maqedonase në kostum tradicional folklorik]]
 
{{cung}}
'''Maqedonët''' (të vetë quajtur '''Македонци''') janë një kombësi në [[Ballkani|Ballkan]]. Flasin [[gjuha maqedone|gjuhën maqedone]] dhe janë pjesë e [[Kisha Ortodoxe Maqedone|Kishës Ortodokse Maqedone]]. Banojnë në [[Republika e Maqedonisë|Republikën e Maqedonisë]]. Popullata e tyre është afërsisht 1.7 milion.
 
{{cung}}
[[Category:Njerëz sipas kombësisë]]
 
[[bg:Македонци#.D0.9F.D1.80.D0.B5.D0.BE.D0.B1.D0.BB.D0.B0.D0.B4.D0.B0.D0.B2.D0.B0.D1.89_.D0.B2.D1.8A.D0.B7.D0.B3.D0.BB.D0.B5.D0.B4_.D0.B2_.D0.A0.D0.B5.D0.BF.D1.83.D0.B1.D0.BB.D0.B8.D0.BA.D0.B0_.D0.9C.D0.B0.D0.BA.D0.B5.D0.B4.D0.BE.D0.BD.D0.B8.D1.8F]]
[[bs:Makedonci]]
[[cs:Makedonci]]
[[cu:Македоньци]]
[[de:Slawische Mazedonier]]
[[el:Σλαβομακεδόνες]]
[[en:Macedonians (ethnic group)]]
[[hr:Makedonci]]
[[lt:Makedonai (slavai)]]
[[mk:Македонци]]
[[nl:Macedoniërs (Slaven)]]
[[pl:Macedończycy]]
[[pt:Eslavo-macedônios]]
[[ru:Македонцы]]
[[sk:Macedónci]]
[[sl:Makedonci]]
[[sr:Македонци]]
[[tr:Makedon (Slav)]]
[[uk:Македонці]]