Ndryshimi mes inspektimeve të "Angelina Jolie"

ska përmbledhje të redaktimeve
Etiketat: Përpunim pamor Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
| ditëlindja = [[4 qershor]] [[1975]]
| vendlindja = [[Los Angeles]], [[Kalifornia]]
(height = 1.77)
| ditëvdekja =
| vendvdekja =
| rroga =
| filma të shquar =
| gjatësia =177 cm
| pseudonimi =
| bashkëshort = [[Jonny Lee Miller]] ([[1996]]-[[1999]]) <br /> [[Billy Bob Thornton]] ([[2000]]-[[2003]])
| nacionaliteti = amerikane
| webfaqja =
}}
 
== Karriera ==
*Jolie e filloi karrierën duke vepruar me zell për një dekadë me një film me buxhet të ulët prodhimi. Roli i parë që ka luajtur si protagoniste ishte në filmin [[Hackers (film)|Hackers.]](1995. Ajo u vlerësua nga kritikët për mënyrën e paraqitjes në filmin biografik dhe fitoi një [[Academy Award for Best Supporting Actress]] për performancën e saj në filmin [[Girl,Interrupted|Girl Interrupted]]. Jolie ka arritur famën e saj më vonë në një film portretizues të një video loje si personazh heroik me emrin (Lara Croft) në [[Lara Croft: Tomb Raider]] dhe që atëherë e ka ngritur veten si një prej aktoreve më të mirënjohura dhe më të paguara në [[Hollywood]] Ajo ka pasur sukseset e saj më të mëdha komerciale me filmin aksion-komedi [[Mr. & Mrs. Smith]] dhe filmin e animuar [[Kung Fu Panda]].
 
== Jeta private ==
[[Skeda:AngelinaJolieBradPittAAFeb09.jpg|parapamje|250px|right|Jolie dhe Pitt në ndarjen e çmimeve [[81st Academy Awards]] në shkurt 2009]]
E divorcuar nga aktori [[Jonny Lee Miller]] dhe [[Billy Bob Thornton]], gjithashtu është divorcuar nga Brad Pitt duke marrë në kujdestari të gjithë fëmijët e saj.
Jolie dhe Pitt kanë adoptuar tre fëmijë, Maddox, Pax, dhe Zahara, si dhe kanë tre fëmijë biologjikë, Shiloh, Knox dhe Vivienne.
 
Anonymous user