Ndryshimi mes inspektimeve të "Emmy Noether"

435 bytes added ,  1 vit më parë
(Krijuar nga përkthimi i faqes "Emmy Noether")
 
[[Skeda:Erlangen_1916.jpg|parapamje| Noether u rrit në qytetin bavarez të Erlangen, përshkruar këtu në një kartolinë 1916 ]]
[[Skeda:NoetherFamily_MFO3120.jpg|parapamje| Emmy Noether me vëllezërit e saj Alfred, Fritz dhe Robert, përpara vitit 1918 ]]
Babai i Emmy, Max Noether, vinte nga një familje e tregtarëve me shumicë në Gjermani. Në moshën 14 vjeç, ai ishte paralizuar nga polio. Ai rifitoi levizjen, por një këmbë mbeti e prekur. Ai u dha një doktoraturë nga Universiteti i Heidelbergut në vitin 1868. Pasi mësoi atje për shtatë vjet, ai mori një pozicion në qytetin bavarez të Erlangen, ku u takua dhe u martua me Ida Amalia Kaufmann, vajza e një tregtari.
 
== Mësimdhenie ==