Ndryshimi mes inspektimeve të "Emmy Noether"

12 bytes removed ,  1 vit më parë
korigjime ne tekst
(korigjime ne tekst)
* [[Ernst Witt]]
}}|known_for={{unbulleted list | [[Abstract algebra]] | [[Theoretical physics]] }}|awards=[[Ackermann–Teubner Memorial Award]] <small>(1932)</small>|footnotes=<!--For any footnotes needed to clarify entries above-->}}
'''Amalie Emmy Noether''' ( Gjermanisht: 23 mars 1882 - 14 prill 1935) ishte një [[Matematikani|matematikane]] gjermane që dha kontribut të rëndësishëm në [[Algjebra abstrakte|algjebrën abstrakte]] dhe [[Fizika teorike|fizikën teorike]] . <ref>{{Cito web|url=https://www.sciencenews.org/article/emmy-noether-theorem-legacy-physics-math|title=Emmy Noether changed the face of physics; Noether linked two important concepts in physics: conservation laws and symmetries|last=Emily Conover|date=12 June 2018|website=[[Sciencenews.org]]|publisher=|accessdate=2 July 2018}}</ref> Ajo pa ndryshim përdoretpërdori emri "Emmy Noether" në jetën e saj dhe botimet. Ajo u përshkrua nga [[Pavel Alexandrov|Pavel Aleksandrov]], [[Albert Einstein|Albert Ajnshtajni]], Jean Dieudonné, Hermann Weyl dhe Norbert Wiener si [[Lista e matematikaneve të shquara|gruaja]] më e rëndësishme [[Lista e matematikaneve të shquara|në historinë e matematikës]] . <ref name="einstein">{{Citim}}. Also [http://www-history.mcs.st-andrews.ac.uk/Obits2/Noether_Emmy_Einstein.html online] at the [[MacTutor History of Mathematics archive]].</ref> [3] Si një nga matematikanët kryesorë të kohës së saj, ajo zhvilloi teoritë e unazave, fushave dhe algebras . Në fizikën, teorema e Noether shpjegon lidhjen ndërmjet simetrisë dhe ligjeve të ruajtjes . <ref name="neeman_1999">{{Citim}} in Teicher (1999){{Harvnb|Teicher|1999}}.</ref>
 
Noether u lind në një [[Jehudizmi|familje hebreje]] në qytetin [[Franken (regjion)|Francon]] të Erlangen ; babai i saj ishte një matematikan, Max Noether. Ajo fillimisht kishte planifikuar të jepte mësim në frëngjisht dhe anglisht pas kalimit të provimeve të kërkuara, por në vend të kësaj studiostudjoi matematikë në Universitetin e Erlangen, ku lindi babai i saj. Pas përfundimit të disertacionit të saj në vitin 1907 nën mbikëqyrjen e Paul Gordan, ajo punoi në Institutin e Matematike të Erlangen pa pagesë për shtatë vjet. Në atë kohë, gratë ishin kryesisht të përjashtuara nga pozitat akademike. Në 1915, ajo u ftua nga [[David Hilbert]] dhe Felix Klein për t'u bashkuar me departamentin e matematikës në Universitetin e Göttingen, një qendër e njohur botërisht ene kërkimitkërkimin matematik. Fakulteti filozofik kundërshtoi, megjithatë, dheajo kaloi katër vjet ligjërataduke ligjeruar nën emrin e Hilbertit. Habilitimi i saj u miratua në vitin 1919, duke i lejuar asaj të merrte gradën e Privatdozent .
 
== Jeta personale ==