Ndryshimi mes inspektimeve të "Emmy Noether"

144 bytes removed ,  1 vit më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(korigjime ne tekst)
 
{{Infobox shkencëtar|name=Emmy Noether|image=Noether.jpg|birth_name=Amalie Emmy Noether|birth_date={{birth date|1882|03|23|df=y}}|birth_place=[[Erlangen]], [[Kingdom of Bavaria|Bavaria]], [[German EmpireGjermanie]]|death_date={{death date and age|1935|04|14|1882|03|23|df=y}}|death_place=[[Bryn Mawr, PennsylvaniaAmerike]], U.S.|nationality=German|fields=[[MathematicsMatematikë]] and [[physicsfizikë]]|workplaces={{unbulleted list|[[University of Göttingen]]|[[Bryn Mawr College]]}}|alma_mater=[[University of Erlangen]]|doctoral_advisor=[[Paul Gordan]]|doctoral_students={{plainlist|
* [[Max Deuring]]
* [[Hans Fitting]]
* [[Otto Schilling]]
* [[Ernst Witt]]
}}|known_for={{unbulleted list | [[Abstract algebraAlgjebra]] | [[TheoreticalFizika physicsteorike]] }}|awards=[[Ackermann–Teubner Memorial Award]] <small>(1932)</small>|footnotes=<!--For any footnotes needed to clarify entries above-->}}
'''Amalie Emmy Noether''' ( Gjermanisht: 23 mars 1882 - 14 prill 1935) ishte një [[Matematikani|matematikane]] gjermane që dha kontribut të rëndësishëm në [[Algjebra abstrakte|algjebrën abstrakte]] dhe [[Fizika teorike|fizikën teorike]] . <ref>{{Cito web|url=https://www.sciencenews.org/article/emmy-noether-theorem-legacy-physics-math|title=Emmy Noether changed the face of physics; Noether linked two important concepts in physics: conservation laws and symmetries|last=Emily Conover|date=12 June 2018|website=[[Sciencenews.org]]|publisher=|accessdate=2 July 2018}}</ref> Ajo përdori emri "Emmy Noether" në jetën e saj dhe botimet. Ajo u përshkrua nga [[Pavel Alexandrov|Pavel Aleksandrov]], [[Albert Einstein|Albert Ajnshtajni]], Jean Dieudonné, Hermann Weyl dhe Norbert Wiener si [[Lista e matematikaneve të shquara|gruaja]] më e rëndësishme [[Lista e matematikaneve të shquara|në historinë e matematikës]] . <ref name="einstein">{{Citim}}. Also [http://www-history.mcs.st-andrews.ac.uk/Obits2/Noether_Emmy_Einstein.html online] at the [[MacTutor History of Mathematics archive]].</ref> Si një nga matematikanët kryesorë të kohës së saj, ajo zhvilloi teoritë e unazave, fushave dhe algebras . Në fizikën, teorema e Noether shpjegon lidhjen ndërmjet simetrisë dhe ligjeve të ruajtjes . <ref name="neeman_1999">{{Citim}} in Teicher (1999){{Harvnb|Teicher|1999}}.</ref>