Ndryshimi mes inspektimeve të "Homeri"

132 bytes added ,  1 vit më parë
File
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(File)
 
[[File:William-Adolphe Bouguereau (1825-1905) - Homer and his Guide (1874).jpg|thumb|upright=1|Homeri (William Bouguereau, 1874)]]
 
'''Homeri''' ([[Greqishtja|greqisht]]: Óμηρος - 'Ómeros'') ishte poet epik legjendar i Greqisë së lashtë. Për qënien dhe veprimtarinë e tij letrare, kritikët modernë kanë mendime të ndryshme qe kanë të bëjnë me dy poema te mrekullueshme të nivelit botëror: [[Iliada]] dhe [[Odisea]].''