Dallime mes rishikimeve të "Lufta e Parë Botërore"

v
U kthyen ndryshimet e 217.73.142.99 (diskutimet) në versionin e fundit nga Βατο.
[redaktim i pashqyrtuar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
v (U kthyen ndryshimet e 217.73.142.99 (diskutimet) në versionin e fundit nga Βατο.)
Etiketa: Rollback
Shkaqet e luftës së 1 Botërore ishin të shumëllojshme. [[Britania e Madhe]] dhe [[Franca]] humbën parësinë ekonomike dhe ushtarake, kurse vendi i tyre ishte marrë nga forcat e reja ushtarako-ekonomike SHBA, Gjermani dhe Japonia. Ky ekuilibër i ri ushtarako-ekonomik, këmbëngulja për ndarje të re të botës në zona për ndikim, ndarja e re e tregjeve të reja dhe lëndë të parë - e gjitha kjo e komplikoi seriozisht jetën politike ndërkombëtare dhe krizat politike bëheshin gjithnjë me te shpeshta dhe më të rrezikshme. Rivaliteti midis fuqive të mëdha u theksua në Evropë, Azi dhe Afrikë. Për arritjen më të mirë të qëllimeve të tyre, fuqitë e mëdha evropiane formuan dy blloqe luftarako-politike: ANTANTEN dhe FORCAT QENDRORE.
 
== KARI N PIDHPasojat ==
 
 
 
* [[Lufta]]
* [[Lufta e Dytë Botërore]]
 
== Lidhje të jashtme ==
 
[[Kategoria:Lufta e Parë Botërore]]
[[Kategoria:1914]]
[[Kategoria:1915]]
[[Kategoria:1916]]
[[Kategoria:1917]]
[[Kategoria:1918]]