Dallime mes rishikimeve të "Parashqevi Qiriazi"

ska përmbledhje të redaktimeve
 
==Biografia==
Parashqevi Qiriazi u lind më 2 qershor të vitit 1880 në [[Manastir]] (sot [[Republika e Maqedonisë|Republika e Maqedonisë së Veriut]]).<ref name="Koliqi">{{cite book|last=Koliqi|first=Hajrullah| year = 2009 | title = Gruaja ndër shekuj : arsimimi dhe emancipimi i saj| isbn=9789951077163|page=373| publisher = Libri shkollor| location=Prishtinë |ref=http://bksh.al/adlib/scripts/wwwopac.exe?DATABASE=books&OPAC_URL=/adlib/beginner/index_al.html&LANGUAGE=1&%250=52364&LIMIT=50}}</ref> Ishte fëmija i dhjetë dhe më i vogli i çiftit Maria dhe Dhimitër Qiriazi, (Tashko, Konstandin, [[Gjerasim Qiriazi|Gjerasim]], [[Gjergj Qiriazi|Gjergj]], Naum, Kristo, Pandeli, Fankë, [[Sevasti Qiriazi-Dako|Sevasti]] dhe Parashqevi).<ref>Memli Krasniqi: Shoqëria biblike britanike për të huajt dhe bektashizmi. Instituti Albanologjik i Prishtinës, Prishtinë, 2013, fq. 294 ISBN 978-9951-596-86-2</ref> Shkollën fillore dhe shkollën e mesme i kreu në qytetin e saj të lindjes në [[Manastir]].
[[File:ParashqeviQiriazi.jpg|thumb|Parashqevi Qiriazi studente në Stamboll]]
Në vitin 1900 i fillon studimet në Kolegjin Amerikan për Vajza në [[Stamboll]] ({{lang-en|American College for Girls}}) institucion ky i cili vepronte në kuadër të të ashtuquajturit [[Kolegji Robert|Robert College]], në degën e letërsisë ku në vitin e fundit të studimeve ishte edhe presidente e organizatës studentore.<ref>Dana Stucky: [http://instituti.org/kush-ishte-parashqevi-qriazi/ Kush ishte Parashqevi Qiriazi?] 14 September 2014. Institute for Albanian & Protestant Studies, http://instituti.org/kush-ishte-parashqevi-qriazi/ 23.09. 2015</ref> Pas diplomimit në Kolegjin Amerikan për Vajza në Stamboll, në vitin 1904, filloi punën si mësuese dhe më vonë drejtuese në Shkollën Shqipe të Vashave në [[Korçë]].<ref name="Shefik Osmani 1983">Shefik Osmani: Fjalor i pedagogjisë. 8 nëntori, Tiranë, 1983, fq. 581</ref>
Anonymous user